Nerwobóle to dolegliwości w obrębie nerwów, które cechują się ostrym i piekącym bólem w danym miejscu. Chociaż przeważnie ustępują samodzielnie, łagodzenie objawów lekami przeciwbólowymi nie zawsze rozwiąże problem powracającego bólu. Czasem może to być przejawem neuralgii. W zależności od jej rodzaju i obszaru występowania podejmuje się odpowiednie leczenie. Pomocna będzie przy tym znajomość rodzajów i przyczyn schorzenia.

Czym są nerwobóle? 

Nerwobóle, czyli neuralgia to okresowe bóle o różnym stopniu nasilenia. Dolegliwości mają przy tym charakter napadowy. Pomiędzy nimi występują okresy bezobjawowe. Mogą występować samoistnie lub objawowo. W pierwszym przypadku przyczyna ich występowania jest nieznana. Może nią być choroba w obrębie nerwów wywołana np. ciągłym stresem. 

Natomiast neuralgia objawowa może być związana z innymi schorzeniami o różnym stopniu zagrożenia dla życia. Do przyczyn dolegliwości w obrębie nerwów zaliczają się: nowotwory, infekcje, stres, obrzęki tkanek, półpasiec czy uszkodzenia nerwów niektórymi substancjami. Ponadto może być objawem innych chorób np. cukrzycy, błonicy, reumatoidalnego zapalenia stawów, jak również niedoboru witamin B. 

Najczęściej zlokalizowane są w okolicy serca, kręgosłupa, głowy, szyi, brzucha, klatki piersiowej, żuchwy i uzębienia. Również ból karku czy biodra mogą być w pewien sposób powiązane z chorobą o podłożu nerwowym. Wówczas warto się zastanowić nad odwiedzeniem specjalisty neurologa.

Jakie są objawy nerwobóli?

Nagłe i nasilające się dolegliwości zwykle charakteryzują się mrowieniem i drętwieniem kończyn oraz ogólnym osłabieniem mięśni, które mogą prowadzić do zaniku siły mięśniowej. Nerwobóle dzieli się przy tym na 6 rodzajów:

  1. Neuralgię nerwu trójdzielnego. Silny ból i pieczenie powiązane z nieleczonymi stanami zapalnymi zębów i zatok diagnozuje się najczęściej u kobiet powyżej 35. roku życia.
  2. Wynik występowania półpaśca. Uciski o odpowiednim natężeniu mogą występować nawet kilka lat po chorobie.
  3. Tzw. zespół Turnera (Parsonage-Turnera) objawia się bólem karku czy ramienia.
  4. Neuralgię potyliczną. Tzw. nerwu podpotylicznego Arnolda cechuje się napięciowym bólem głowy, światłowstrętem czy szumami w uszach.
  5. Typu językowo-gardłowego. Bóle w obszarze uszu, języka, gardła czy pod szczęką.
  6. Neuralgię międzyżebrową. Nerwobólom w klatce piersiowej i poczuciu duszenia się towarzyszą pieczenie i bóle pod lewym żebrem lub prawym.

Objawów podobnie jak w przypadku innych dolegliwości i chorób np. nerwicy serca nie należy nigdy lekceważyć.

Jak leczyć neuralgię?

Jeśli dochodzi do częstych i regularnych nerwobóli, potrzebna będzie wizyta u lekarza internisty. Wywiad lekarski i ocena stanu zdrowia pacjenta pozwoli na dobór odpowiedniej metody leczenia, dostosowanej do typu dolegliwości. Leczenie nerwobóli polega głównie na zastosowaniu terapii farmakologicznej. Składają się na nie zażywane leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i antydepresyjne, przyjmowane w formie maści, doustnej lub żelów.  

Kuracja nie ogranicza się tylko do biernego przyjmowania leków. Zalecana jest przy neuralgii rehabilitacja, masaże, rozgrzewające plastry. W niektórych przypadkach stosuje się zabiegi medycyny naturalnej np. akupunkturę lub ziołolecznictwo. Przy neuralgii nerwu trójdzielnego rekomendowane są zastrzyki z lignokainą bądź fentytoiną.

Oprócz przyjmowania leków i aktywności fizycznej ważna jest właściwa dieta. Jej głównym składnikiem powinna być witamina B. Chociaż tego rodzaju dolegliwości ustępują samoistnie, ich częste pojawianie się i nasilenie bólu wskazuje na konieczność udania się do specjalisty. Może się okazać, że konieczna będzie operacja.

Zmagasz się z bólem kręgosłupa? Zobacz, o czym może to świadczyć.

Przeczytaj, czym zajmuje się neurolog i z jakimi jeszcze dolegliwościami warto się do niego zwrócić.