Wady słuchu stają się coraz bardziej powszechnymi chorobami naszej cywilizacji, bowiem z problemami dotyczącymi narządu słuchu borykają się często już nie tylko starsi ludzie, ale i młodzież. Przyczyną jest między innymi postęp technologiczny, który sprowadza się nie tylko do ogólnego natężenia hałasu w otoczeniu (np. przez samochody, maszyny, koncerty itp.), ale także do zbyt głośnego słuchania muzyki przez słuchawki. Warto więc choćby z tego względu dowiedzieć się nieco więcej na temat badań słuchu.

Czym jest badanie słuchu?

Badanie słuchu jest to rodzaj badania lekarskiego, dzięki któremu możemy sprawdzić wszelkie problemy związane ze słuchem objawiające się najczęściej uszkodzeniami poszczególnych części ucha wewnętrznego lub środkowego.

Gdzie przeprowadza się typowe badanie słuchu?

Standardowe badanie słuchu wykonuje się w specjalnie wytłumionym pomieszczeniu skąd nie docierają praktycznie żadne niechciane elementy dźwiękowe poza tymi z audiometru, a jest to potocznie nazywana kabina ciszy.

Rodzaje badań słuchu

Badania słuchu możemy podzielić na kilka kategorii, wśród których wyróżniamy takie jak:

  • Audiometria tonalna powietrzna - jest to rodzaj badania przeprowadzany przy pomocy ciągłego bądź przerywanego tonu docierającego do naszych uszu przy pomocy słuchawek nausznych.
  • Audiometria tonalna kostna - jest to podobny rodzaj badania słuchu do powyższego z tą jednak różnicą, że tutaj sygnał dociera poprzez słuchawkę kostną.
  • Audiometria mowy - jest to rodzaj badania, w którym osoba badana ma za zadanie powtórzenie słów usłyszanych przez słuchawki nauszne. Celem tego badania jest uzyskanie danych na temat rozumienia mowy.
  • Audiometria mowy w szumie - kolejny rodzaj badania audiometrii słownej tym razem dotyczący rozumienia mowy w różnych warunkach, jeśli chodzi o pojawiające się szumy.
  • Audiometria w wolnym polu - jest to badanie, w którym bierze udział specjalnie zamontowany w kabinie ciszy głośnik, a ma ono na celu zbadanie poziomu słyszenia.
  • Audiometria nadprogowa - tego typu badanie ma na celu sprawdzenie reakcji na bodźce akustyczne, które mają wyższe natężenie niż próg słyszenia. Dzięki temu badaniu łatwiej jest zlokalizować ewentualne uszkodzenia słuchu.
  • Audiometria impedancyjna - tak zwana tympanometria to badanie, którego głównym zadaniem jest sprawdzenie stanu wszystkich elementów, które znajdują się w uchu środkowym takich, jak na przykład błona bębenkowa lub trąbka słuchowa.

Gdzie można zgłosić się na badanie słuchu?

Magister Katarzyna Warzocha z Audioclinic to protetyk słuchu z wieloletnim doświadczeniem zawodowym oraz  tytułem mistrzowskim. Posiada ona także specjalizację z obiektywnych metod badań słuchu, uprawnienia do protezowania małych dzieci 0-4 r.ż., a także ukończony szereg kursów z zakresu terapii oraz diagnostyki zaburzeń przetwarzania słuchowego CAPD, mając w swojej ofercie między innymi badania z zakresu audiometrii.