Medycyna pracy zwykle kojarzy się z przykrą koniecznością - obowiązkowymi badaniami, które zleca nam przyszły lub obecny pracodawca. Wielu pracowników myśli, że pójście na takie badania to stracony czas. Jednak wbrew pozorom regularne ich wykonywanie jest naprawdę ważne. Dzięki nim można na bieżąco ocenić stan zdrowia, wykryć szkodliwe czynniki, zminimalizować ich wpływ, czy też zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby zawodowej.

Badania wstępne

Ten rodzaj badań jest zlecany przed podjęciem zatrudnienia na podstawie umowę o pracę. Podlegają niemu osoby zatrudnione po raz pierwszy, zmieniające stanowisko pracy, a także osoby zmieniające charakter pracy, jeśli na nowym stanowisku pojawiają się nowe szkodliwe czynniki. Rodzaj przeprowadzonych badań jest dopasowany do konkretnego stanowiska, np. w przypadku pracownika biurowego będą to m.in. badania wzroku, natomiast w przypadku pracownika służby zdrowia będą to m.in. badania na HIV, HBV czy HCV.

Badania okresowe

Badania okresowe polegają na sprawdzeniu stanu zdrowia w trakcie wykonywania pracy dla danego pracodawcy. Ich zakres i częstotliwość zależy od rodzaju stanowiska i stanu zdrowia. Zgodnie z przepisami badania okresowe powinny mieć miejsce nie częściej niż co rok i nie rzadziej niż co 5 lat. Powinno się ono składać z badania ogólnego i badań dopasowanych do warunków pracy, np. dla osób pracujących w hałasie zleca się badanie laryngologiczne, a dla osób na kierowniczych stanowiskach - EKG i cholesterol.

Badania kontrolne

Tym badaniom podlegają osoby wracające do pracy po zwolnieniu chorobowym trwającym dłużej niż 30 dni. Celem badań jest potwierdzenie, że stan zdrowia pracownika pozwala na powrót do pracy. Podobnie jak w przypadku pozostałych badań, są one przeprowadzane na koszt pracodawcy, w trakcie godzin pracy.

Badania młodocianych

Zgodnie z kodeksem pracy osoby młodociane to osoby między 16 a 18 rokiem życia. Ze względu na wiek i brak doświadczenia zawodowego, prawo przewiduje szczególną ochronę w postaci m.in. obowiązkowych badań lekarskich. Ich celem jest ustalenie, czy dane warunki pracy nie wpływają negatywnie na prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny. Tym badaniom podlegają również osoby, które podczas praktycznej nauki zawodu są narażone na działanie szkodliwych czynników.

Badania kierowców i kandydatów na kierowców

Badania pracowników w poradni medycyny pracy, takiej jak Danuta Maroszek Prywatna Praktyka Lekarska, obejmują również badania kierowców. Badania mogą mieć nieco inny przebieg w zależności od tego, czy jesteśmy zawodowymi kierowcami, czy też staramy się o prawo jazdy. Ich celem jest ocena zdolności do prowadzenia pojazdów.