Każdy z nas w ciągu swojego życia borykał się lub boryka z problemami ortodontycznymi. Jednym z takich problemów jest wada zgryzu, szczękościsk bądź też nocne zgrzytanie zębami. Na szczęście na pomoc przyjdą nam specjaliści z zakresu protetyki, którzy proponują na tego typu problemy szyny relaksacyjne, czyli specjalne, przezroczyste nakładki na zęby. Dowiedz się więcej o szynach relaksacyjnych w poniższym artykule.

Charakterystyka i zastosowanie szyn relaksacyjnych

Szyna relaksacyjna, to jak już wspomnieliśmy, przezroczysta nakładka na zęby, która jest dopasowywana do indywidualnych uwarunkowań, potrzeb oraz schorzeń (bruksizm, wady zgryzu, urazy zębowe) pacjenta przez lekarza ortodontę. Wykonywane są one z materiałów biozgodnych i akrylowych, co nadaje im dużą odporność na uszkodzenia. Ponadto, szyny relaksacyjne są bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ w żaden sposób nie naruszają struktury dziąseł, a także są łatwe w czyszczeniu, nakładaniu oraz ściąganiu. Zaleca się je w szczególności pacjentom z pełnym stanem uzębienia.

Rodzaje szyn relaksacyjnych

Na rynku znajduje się wiele rodzajów szyn relaksacyjnych, które dzielą się na dwa następujące główne rodzaje:

  • szyny relaksacyjne twarde - są wykonywane z akrylu przez stomatologa, wspomaganego przez technika dentystycznego. Mają one na celu nie tylko zapewnić pacjentowi ulgę, ale także chronić zęby przed wszelkimi uszkodzeniami. Tworzone są one poprzez odcisk zębów górnych i dolnych.
    szyny relaksacyjne miękkie - nie są zalecane przez specjalistów ze względu na wątpliwą skuteczność oraz cienką, nietrwałą budowę. Nakładkę miękką kupuje się gotową, po czym zanurza w ciepłej wodzie i po włożeniu do jamy ustnej, zaciskamy na niej zęby.

Zalety używania szyn relaksacyjnych

Do zalet systematycznego użytkowania szyn relaksacyjnych należy:

  • zniwelowanie problemu bruksizmu
  • bezbolesne użytkowanie
  • niskie koszty
  • minimalizacja hałasu podczas zgrzytania zębami
  • wysoka skuteczność w niwelowaniu wad zgryzu
  • wysoki poziom wygody użytkowania
  • widoczne efekty.

Wskazania do zastosowania szyn relaksacyjnych

Najczęściej zaleca się stosowanie szyn relaksacyjnych osobom cierpiącym na bruksizm, ponieważ zgrzytanie zębami czy zbyt mocne zaciskanie szczęki jest niebezpieczne ze względu na fakt, iż może ono prowadzić często do upośledzenia funkcjonowania stawu skroniowo - żuchwowego, a następne powikłania wiążą się z silnymi bólami głowy, karku, kręgosłupa, stawów skroniowo - żuchwowych, a następnie ścierania się zębów. Problemy te mogą prowadzić także do bezsenności. W przypadku tego typu problemów, warto więc zdecydować się na założenie szyn relaksacyjnych w profesjonalnym laboratorium protetyki dentystycznej Herman - Dent, które świadczy usługi najwyższej jakości.