Laryngolodzy pracujący w NZOZ Omega, którego siedziba znajduje się Radomiu, zajmują się m.in.  profilaktyką, rozpoznawaniem oraz leczeniem schorzeń laryngologicznych zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Sprawdźmy, jak przebiega profesjonalne badanie wykonywane podczas wizyty w gabinecie specjalistów laryngologów NZOZ Omega. Zapraszamy do lektury!

Wywiad

Wywiad to najważniejszy element każdego badania, nie tylko tego przeprowadzanego w gabinetach specjalistów z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Omega. Jest to czas, w którym pacjent może zgłosić lekarzowi wszelkie dolegliwości, objawy, a także czas i okoliczności ich wystąpienia. Pacjent podczas wywiadu powinien również poinformować lekarza o dotychczasowym leczeniu.  Wywiad jest więc etapem badania, w trakcie którego lekarz zbiera jak największą ilość informacji dotyczących problemu pacjenta.

Badanie przedmiotowe

Po przeprowadzeniu rzetelnego wywiadu lekarz laryngolog przeprowadza badanie przedmiotowe, które składa się przede wszystkim z oglądania m.in. nosa, jamy ustnej, gardła, krtani oraz uszu. Lekarz przeprowadza badanie przedmiotowe przy użyciu specjalnego wziernika. Ponadto w celu dokładniejszej oceny specjalista może poszerzyć badanie wziernikowe o badanie endoskopowe oraz videoskopowe. Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu w narządy dróg oddechowych endoskopu, czyli urządzenia wyposażonego w kamerę oraz oświetlenie. Dzięki zastosowaniu tego urządzenia lekarz może wyświetlić obraz na ekranie, dzięki czemu ocena stanu narządów jest dokładniejsza. Badanie videoskopowe wykonywane przez specjalistów z NZOZ Omega polega na wprowadzeniu w miejsca trudno dostępne fiberoskopu, czyli cienkiego i giętkiego aparatu. Jest on połączony z kamerą, a pochodzący z niego obraz ma najwyższą jakość. Badanie videoskopowe przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym.

Badania dodatkowe

Specjaliści NZOZ Omega w trakcie badania laryngologicznego wykonują także badania dodatkowe. Do takich badań należy m.in. audiometria subiektywna. Służy ona wyznaczaniu progów słuchowych zarówno dla przewodnictwa powietrznego, jak i kostnego. W ramach badań dodatkowych specjaliści wykonują również audiometrię impedancyjną, która polega na ocenie skłonności błony bębenkowej do reakcji na wszelkie zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Lekarze NZOZ Omega podczas wizyty wykonują także test drożności trąbek słuchowych oraz sprawdzają odruchy strzemiączkowe. Zdarza się również tak, że specjaliści laryngolodzy zlecają pacjentowi wykonanie tomografii komputerowej czy innych badań laboratoryjnych, a wszystko to w celu postawienia dokładnej diagnozy i dobrania najlepszego leczenia.