Masaż to jedna z najprzyjemniejszych form relaksu. Salony odnowy biologicznej i specjaliści zajmujący się medycyną alternatywną oferują wykonanie rozmaitych rodzajów masażów, których celem jest nie tylko odprężenie, lecz przede wszystkim pozbycie się różnych bólów. Sporą popularnością cieszą się masaże pochodzące ze Wschodu, a wśród nich masaż mongolski oraz masaż bańką chińską. Zobacz, na czym polegają obie te techniki masażu, w jakich schorzeniach pomagają i kiedy nie należy ich przeprowadzać.

Na czym polega tradycyjny masaż mongolski?

Tradycyjny masaż mongolski możemy także znaleźć pod określeniem Mongolski Masaż Sił Nieba. Cały zabieg jest wykonywany w wolnym tempie i rytmicznie, a jednocześnie mocno i stanowczo. W trakcie masażu największą uwagę skupia się na mięśniach, kanałach energetycznych oraz meridinach, a głównym celem zabiegu jest poprawa krążenia, a także odblokowanie i wyzwolenie energii, jaka drzemie w ciele pacjenta. Masaż mongolski zawiera elementy nastawiania kręgosłupa, dzięki czemu pozytywnie wpływa na mechanikę stawów oraz łagodzi ból i napięcie. Do masażu mongolskiego wykorzystuje się olejki. W Mongolii ta technika masażu stosowana jest w walce z sezonową depresją, z którą najczęściej mamy do czynienia jesienią i zimą.

Masaż bańką chińską – co to takiego?

Innym rodzajem jest masaż z wykorzystaniem bańki chińskiej. Bańka ta jest typem bańki próżniowej, a jej podstawowym zadaniem jest wysysanie powietrza pod ciśnieniem. Do masażu wykorzystuje się zwykle bańki gumowe, aczkolwiek można się także spotkać ze szklanymi albo bambusowymi. Niezależnie od typu bańki mają one kształt okręgu oraz zaokrąglone krawędzie. Dzięki temu bańka może przywierać do ciała pacjenta. Wspomniana technika masażu wywodzi się z ludowej medycyny, a cały proces pomaga zwalczać przeziębienie i grypę. W dzisiejszych czasach masaż bańką stosowany jest w przypadku leczenia bólów kręgosłupa, zwalczania dolegliwości mięśniowych, zmniejszenia rozstępów, czy też pozbycia się cellulitu. Ponadto masaż bańką chińską pozwala zmniejszyć napięcie mięśniowe, wspomaga leczenie problemów ze stawami i ukrwieniem, a nawet likwiduje bóle migrenowe i nerwobóle.

Kto nie powinien korzystać z zabiegu masażu bańką chińską?

Abyśmy mieli stuprocentową pewność, że masaż zostanie przeprowadzony prawidłowo, powinniśmy udać się do specjalisty od medycyny alternatywnej. Tego typu zabiegi oferuje między innymi Gabinet Odnowy Biologicznej Tunga ze Świdnicy na Dolnym Śląsku. Jednak nawet skorzystanie z usług specjalisty nie zawsze oznacza, że masaż może być przeprowadzony. Niezależnie od tego, jakie jest cel zabiegu, ten nie powinien zostać wykonany, jeżeli pacjent ma wysoką gorączkę, zmaga się z chorobą nowotworową, schorzenia zakaźne, hemofilię lub ma żylaki. Ponadto z tej formy masażu nie powinny korzystać kobiety w ciąży i osoby z cerą naczyniową.