Zmiany o charakterze guzowatym mogą rozwijać się nie tylko na narządach wewnętrznych, ale też np. w uchu. Jednym z najczęściej spotykanych tworów tego typu jest perlak. Zwykle tworzy się on w uchu środkowym, a wyglądem przypomina perłę. Czy jest to zmiana groźna dla zdrowia i życia? W jaki sposób się ją leczy?

Charakterystyka perlaka ucha

Perlak ucha to guzowata zmiana zapalna umiejscowiona w uchu środkowym. Charakteryzuje go kulisty kształt i perlista barwa, choć zdarza się, że wyglądem przypomina on bardziej polipa. Perlak ucha nie jest zmianą nowotworową, co nie oznacza, że można zignorować jego obecność. Otolaryngolodzy są zgodni co do tego, że omawiany twór ma destrukcyjną naturę. W miarę jak się rozwija, niszczy błonę bębenkową i kosteczki słuchowe, co powoduje znaczne upośledzenie słuchu. Zaniechanie leczenia perlaka ucha skutkuje też innymi poważnymi powikłaniami zdrowotnymi, takimi jak np. zapalenie wyrostka sutkowatego, ropień mózgu czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Jakie są objawy perlaka ucha?

Wspomniana wyżej zmiana może rozwijać się powoli i przez lata dawać niejednoznaczne objawy w postaci nawracających wysięków z ucha i szumów usznych. Pacjent gorzej słyszy niskie dźwięki, może mieć wrażenie zatkanego ucha, ale wciąż może normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Wraz ze wzrostem perlaka ucha pojawiają się kolejne objawy – uszkodzenie słuchu postępuje, co oznacza, że pacjent ma większe problemy ze zrozumieniem mowy, prowadzeniem konwersacji w hałasie i mówi głośniej niż inni. Kiedy perlak przekracza granice ucha środkowego, pojawiają się zawroty głowy i zaburzenia równowagi. W niektórych przypadkach może dojść do porażenia nerwu twarzowego, który odpowiada np. za zdolność mrugania, marszczenie czoła i zdolność gwizdania.

Jak leczy się perlaka ucha?

Jak informuje specjalista z kliniki laryngologicznej LAR-MED w Żywcu, perlaka ucha leczy się wyłącznie operacyjnie. Jeśli zmiana jest mała, zabieg można wykonać z dojścia przez zewnętrzny przewód słuchowy. W przypadku większych tworów chirurg wykonuje cięcie za uchem, co umożliwia mu usunięcie zmian zlokalizowanych głęboko w uchu środkowym. To bardzo trudna i skomplikowana operacja wymagająca ze strony specjalistów dużej wprawy i doświadczenia zawodowego. Rozległe zmiany perlakowe, które grożą ostrymi powikłaniami zdrowotnymi, usuwa się w czasie operacji otwartych. Niestety wiąże się to z ryzykiem pogorszenia słuchu. Rozpoznanie i leczenie perlaka ucha warto powierzyć wysoko wykwalifikowanemu laryngologowi, który dopasuje charakter terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.