Czy pokrzywa przywraca zdrowie?

2019-05-08

Pokrzywa to jedna z najpopularniejszych roślin. Jednak ze względu na nieprzyjemne doznania związane z dotykiem jej liści, jest niesłusznie zapomniana. Ta popularna roślina była niegdyś nie bez powodu stosowana w medycynie ludowej. Współcześnie przemysł kosmetyczny i medyczny wykorzystuje jej cenne właściwości lecznicze. Jakie zatem zastosowanie ma pokrzywa? Czy jej stosowanie wpływa korzystnie na organizm?

Właściwości lecznicze pokrzywy

Pokrzywa zwyczajna stanowi cenne źródło makro- i mikroelementów, witamin, kwasów oraz związków i soli morskich wpływających pozytywnie na ludzki organizm. Duża ilość wartościowych składników sprawia, że ta pospolita roślina ma wiele właściwości. Działa bowiem:

 • Moczopędnie,
 • Wspomagająco: w przypadku krwawień, anemii, krzywicy, oparzeń i stanów zapalnych skóry,
 • Łagodząco,
 • Detoksykująco,
 • Zwężająco: na naczynia krwionośne.

Pokrzywa uważana jest za naturalny antybiotyk. Dlatego też udostępniają ją hurtownie spożywcze oraz apteki.

Na co pomaga pokrzywa?

Wysoka zawartość witamin, wapnia, manganu czy krzemu wpływa pozytywnie na kondycję włosów i paznokci. Dodatkowo roślina ta pomaga przy:

1. Osłabieniu organizmu,

2. Problemach skórnych.

Działa antybakteryjnie, przez co eliminuje trądzik.

3. Kłopotach z układem trawiennym.

Właściwości oczyszczające umożliwiają usuwanie toksyn z wątroby, żołądku czy trzustki, jak również likwidację biegunki, nieżytu jelit czy żołądka.

4. Zaburzeniach w oddawaniu moczu i przeroście gruczołu krokowego.

Ponadto znajduje zastosowanie w leczeniu:

 • Alergii,
 • Podwyższonego: cholesterolu, ciśnienia krwi czy mocznika,
 • Stanów zapalnych i ran,
 • Wypadaniu włosów,
 • Rozszerzonych naczynkach, 
 • Różnego rodzaju bólu. 

Jak stosować pokrzywę?

Pokrzywę można stosować wewnętrznie lub zewnętrznie. Współczesna medycyna naturalna znacznie ułatwia do niej dostęp oraz jej właściwe stosowanie. W leczeniu zazwyczaj używa się liści, korzeni oraz całego ziela rośliny.

Najczęściej w celach leczniczych podaje się ją w postaci soku, otrzymanego z jej świeżych pędów. Naturalny napój zaleca się pić w okresie wiosennym na wzmocnienie organizmu i jako zastrzyk energii. Kurację pokrzywową można kontynuować latem. W okresie zimowym można spróbować herbaty. Pokrzywę do picia przygotowuje się z suszu. Ziołowy napar powinno się zalać wrzątkiem, przykryć i odczekać 15 minut. Gotowy wywar działa odprężająco i pomaga przezwyciężyć stres. Roślinę w formie zagotowanego suszu można swobodnie łączyć z innymi leczniczymi ziołami. Alternatywę dla soku stanowi syrop, który będzie zdrowym dodatkiem do deserów czy dań.

Pokrzywę można również stosować zewnętrznie. Aby cieszyć się zdrową skórą głowy i dobrą kondycją włosów, należy sporządzić tzw. wyciąg spirytusowy. Świeże liście rośliny należy posiekać i zmieszać, zachowując proporcję 1:3 ze spirytusem. Tak otrzymaną mieszankę należy aplikować na skórę głowy i włosy i dokładnie wetrzeć.

Innym sposobem na wprowadzenie pokrzywy do swoich pielęgnacyjnych i zdrowotnych rytuałów jest używanie jej do okładów i masaży. Bezpośrednie nałożenie na bolące miejsce lub jego okładanie liśćmi rośliny przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości. Jej parzące włoski działają podskórnie, łagodząc bóle stawów. 

Jak widzimy, roślina ta posiada wiele zastosowań. Poprawia zarówno zewnętrzny stan włosów i skóry, jak i wpływa korzystnie na działanie całego organizmu. Dlatego też warto ją dołączyć do swojej codziennej diety i zabiegów pielęgnacyjnych.