Sposób na szybkie zgubienie zbędnych kilogramów i oczyszczenie organizmu z toksyn. Choć ma swoich zwolenników, coraz częściej pojawiają się opinie o jej negatywnym wpływie na ludzki organizm. Głodówka, bo o niej mowa może przybierać różne formy. Co warto wiedzieć o takiej kuracji? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące rodzajów postu i bezpieczeństwa ich stosowania. Sprawdź, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Na czym polega głodówka?

Budząca skrajne emocje praktyka od lat stosowana przez wiele osób, które twierdzą, że ograniczanie kalorii jest korzystne dla organizmu. Definicja głodówki wskazuje, że jest to okresowe lub całkowite zaprzestanie spożywania pokarmów. W trakcie jej trwania dozwolone jest przyjmowanie jedynie płynów. Za opisywaną formę postu uznaje się również bardzo niskoenergetyczną dietę, która nie pokrywa podstawowego zapotrzebowania. Należy ją przeprowadzać pod kontrolą lekarza lub wykwalifikowanego dietetyka.  

Po co robi się głodówkę? Przyczyn powstrzymywania się od przyjmowania pokarmów jest zazwyczaj wiele. Najczęściej wskazywanym powodem jest chęć schudnięcia. Zwolennicy tego popularnego rozwiązania liczą przede wszystkim na efekt postu w postaci utraty wagi. Warto jednak zaznaczyć, że krótkotrwałe diety nie przyczynią się do szybkiej i jednocześnie zdrowej redukcji masy ciała. Dlatego też celem głodówki powinno być przede wszystkim oczyszczenie organizmu z toksyn – substancji negatywnie wpływających na jego prawidłowe funkcjonowanie.       

Rodzaje diety głodówki 

Zasadniczo wyodrębnia się trzy podstawowe rodzaje głodówek. Choć mają one podobny sposób przeprowadzania i działania, to wyróżniają się czasem trwania i końcowym efektem.   

1. Głodówka odchudzająca

Forma postu budząca największe wątpliwości i kontrowersje szczególnie w środowisku medycznym. Dieta oparta na rezygnacji z pokarmów może być bowiem szybkim i skutecznym sposobem utraty wagi, ale nie gwarantuje trwałego efektu. Dodatkowo czas trwania głodówki nie może być dłuższy niż dwa dni, ponieważ może doprowadzić do wyniszczenia organizmu i poważnych dolegliwości nerek czy wątroby. Innym ważnym przeciwskazaniem może być bardzo charakterystyczny dla tego rozwiązania efekt jo-jo.  

2. Głodówka lecznicza

Poprawa wyników badań to kolejny powód głodzenia się. Jednak w tym przypadku to specjalistyczny lekarz zleca dietę, którą przeprowadza się pod jego nadzorem. Zazwyczaj stosują ja osoby mające problemy z otyłością oraz astmatycy. W drugim z wymienionych przypadków lecznicza głodówka ma na celu wyeliminowanie drażniących składników z organizmu. Można ją wdrożyć przy niektórych chorobach żołądka. Należy pamiętać, że post może trwać maksymalnie sześć dni. Aby organizm odzyskał po zastosowaniu czasowej głodówki pełną sprawność, należy stopniowo wprowadzać kolejne elementy jadłospisu. Jedną z najpopularniejszych form jest dieta dr Dąbrowskiej, czyli restrykcyjne przyjmowanie pokarmów owocowo-warzywnych.

3. Głodówka oczyszczająca

Realizująca główny cel każdej głodówki dieta, nie powinna trwać dłużej niż dwa dni. Pozwala na pozbycie się wszelkich toksyn, zbędnych produktów przemiany materii oraz złogów w naczyniach i jelitach z organizmu. Ten rodzaj postu jest wyjątkowo skuteczny w walce z kłopotami z cerą oraz bólami migrenowymi głowy. Może również pomóc w przypadku niektórych dolegliwości żołądkowych.

Istnieją również inne diety oparte na głodzeniu się na przykład: dieta sokowa czy głodówka wodna. Podziału można dokonać także ze względu na czas trwania postu na:

  • głodówkę jednodniową;
  • głodówkę trzydniową;
  • głodówkę tygodniową;
  • głodówkę dziesięciodniową;

Zyskującym w ostatnim czasie popularność rozwiązaniem jest za to post przerywany. 

Jak bezpiecznie przeprowadzić wszystkie rodzaje głodówki? Przed przystąpieniem do tak restrykcyjnej diety warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem oraz wykonać niezbędne badania. Ponieważ taki sposób odżywiania nie jest odpowiedni dla wszystkich, powinny z niego zrezygnować kobiety karmiące i w ciąży, osoby starsze i dzieci oraz pacjenci po zabiegach medycznych czy cukrzycy. Przeciwskazaniem dla głodówki jest również stałe przyjmowanie leków, nowotwory czy choroby psychiczne.