Uzależnienie od alkoholu, choć większości kojarzyć się może z osobami ubogimi i posiadającymi liczne problemy jest chorobą powszechną, która dotyka osoby z każdej płci i w każdym wieku, niezależnie od ich sytuacji finansowej oraz życiowej. Wiele takich osób żyje wśród nas, choć często ciężko jest zauważyć ten problem. Zobacz, jak rozpoznać początki alkoholizmu i gdzie możesz udać się po pomoc, jeśli problem ten dotyczy Ciebie lub bliskich Ci osób.

Alkoholizm – choroba cywilizacyjna

Często zbyt częste spożywanie alkoholu jest bagatelizowane lub usprawiedliwiane, jednak problem ten dotyka wielu osób. Być może dotyczy również Ciebie, choć często trudno jest nam się do tego przyznać. Jeśli jednak któreś z poniższych zachowań wydaje Ci się znajome, warto zwrócić się o pomoc do osób wyspecjalizowanych w terapii uzależnień. Jako symptomy problemu alkoholowego specjaliści z Ośrodka Terapii Uzależnień Trzeźwość określają sytuacje, gdy:

  • odczuwasz silną potrzebę lub poczucie przymusu picia alkoholu,
  • zauważasz objawy abstynencyjne oraz zdarza Ci się pić alkohol w celu ich złagodzenia lub zapobiegania alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu,
  • masz problem z kontrolowaniem picia: trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, w zakończeniu picia lub z kontrolowaniem picia do wcześniej założonego poziomu,
  • Twoje życie koncentruje się wokół picia – znajdujesz wymówki i „okazje”, aby się napić,
  • zauważyłeś/łaś zmianę tolerancji Twojego organizmu na alkohol,
  • pijesz często alkohol pomimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia.

Jeśli symptomy te dotyczą Ciebie lub osoby, którą znasz, warto zwrócić się o pomoc do Ośrodka terapii Uzależnień – alkoholizm jest bowiem poważną chorobą, którą należy leczyć pod okiem specjalisty.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Udanie się po pomoc to najtrudniejszy krok, w walce z uzależnieniem. Jeśli bliska Ci osoba zmaga się z problemem, może potrzebować Twojego wsparcia w podjęciu tej ważnej decyzji. Wiele osób obawia się bycia ocenianym, dlatego przyznanie się do problemu jest bardzo trudne, im wcześniej jednak podejmie się odpowiednie kroki, tym większa szansa na uratowanie zdrowia i życia osoby chorej.

Udział w terapii to nie tylko ważny krok dla osoby chorej, ale również dla jej rodziny i bliskich, dlatego ośrodki zajmujące się terapią uzależnień oferują bezpłatne konsultacje nie tylko dla osób uzależnionych, ale również dla ich rodzin i bliskich, którzy wspierają osobą walcząca z nałogiem. Podczas takiej konsultacji dowiesz się, jak przebiegać będzie terapia oraz w jaki sposób wspierać możesz osoba, która zdecyduje się podjąć walkę z nałogiem.

Konsultacje takie skierowane są także do osób uzależnionych od narkotyków i innych substancji szkodliwych dla życia i zdrowia.