Wady zgryzu postrzegane są przez pacjentów jako problem typowo estetyczny, tymczasem ich leczenie powinno wynikać nie tylko z troski o miłą aparycję, ale przede wszystkim z chęci zadbania o swoje zdrowie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak zburzenia w budowie łuków zębowych, wpływają na układ pokarmowy czy chociażby komfortowy sen. Dr n. med. Anna Michalik, doświadczony ortodonta i właścicielka gabinetu ortodontycznego w Gliwicach, wyjaśnia, dlaczego warto prostować zęby nawet po 30.

Jakie są skutki zaniechania leczenia ortodontycznego u dorosłych?

Przyjęło się, że leczenie ortodontyczne najbardziej opłaca się prowadzić u dzieci i młodzieży. Rzeczywiście, wczesne rozpoznanie i leczenie wad zgryzu daje znakomite efekty i pozwala zapobiec wielu komplikacjom zdrowotnym, ale nie oznacza to, że osoby dorosłe borykające się z podobnymi problemami, powinny zrezygnować z wizyty u ortodonty. Współczesna medycyna oferuje specjalistom wiele rozwiązań w kwestii korekcji skomplikowanych i długo nieleczonych wad zgryzu. Bagatelizowanie problemów natury ortodontycznej może doprowadzić do znacznego pogorszenia się stanu uzębienia. Do Gabinetu Ortodontycznego w Gliwicach często trafiają dorośli:

  • ze stłoczeniem zębów, które nasila się po wyrżnięciu się ósemek; mocne stłoczenie zębów uniemożliwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, co grozi rozwojem próchnicy, gromadzeniem się kamienia nazębnego i chorobami dziąseł;

  • z nieprawidłowym ułożeniem zębów, co może skutkować szybszym ścieraniem się szkliwa i łatwiejszy kruszeniem się zębów,

  • z zaburzonym kontaktem między górną a dolną szczęką, co może prowadzić do recesji dziąseł, nadwrażliwości zębów oraz uszkodzeń śluzówki jamy ustnej.

Dr n. med. Anna Michalik przywraca swoim pacjentom piękny uśmiech oraz funkcje szczęki poprzez indywidualnie dobraną terapię. Zwykle polega ona na założeniu aparatu ortodontycznego i regularnym kontrolowaniu zmian w ustawieniu zębów. Specjalistka oferuje pacjentom szeroki wybór aparatów ortodontycznych – od klasycznych po modele estetyczne.

Jak nieleczona wada zgryzu wpływa na cały organizm?

W powyższym opisie skupiliśmy się na wpływie wad zgryzu na całą jamę ustną. Trzeba jeszcze powiedzieć o tym, jakie inne konsekwencje zdrowotne wynikają z zaniechania leczenia ortodontycznego. Otóż krzywy zgryz zaburza funkcję żucia, co odbija się na całym układzie pokarmowym. Niedokładnie przeżute jedzenie gorzej się trawi, a także może doprowadzić do rozwoju wrzodów żołądka. Nieprawidłowy zgryz ma też bezpośrednie przełożenie na zdrowie układu kostno-stawowy, a zwłaszcza stawów żuchwowo-skroniowych. Ich nadmierne przeciążenie skutkuje częstymi bólami głowy, problemami ze snem i bruksizmem. Specjaliści wskazują również na powiązanie między wadami zgryzu a skoliozą, będącą patologią wieloukładową. Jak widać, wada zgryzu to nie tylko defekt kosmetyczny. Mając na uwadze wszystkie wymienione wyżej zagrożenia dla zdrowia, warto wybrać się na kontrolę uzębienia do sprawdzonego gabinetu ortodontycznego i, w razie potrzeby, rozpocząć leczenie. Ma to sens nawet w wieku dorosłym.