Czy można wyleczyć chrapanie u ortodonty?

Materiał partnera
2019-07-15

Chrapanie to problem, z którym boryka się około 60% mężczyzn i 40% kobiet między 40 a 60 rokiem życia. Pojawia się, gdy podczas snu język opada do tyłu i częściowo zatyka drogi oddechowe, co utrudnia swobodny przepływ powietrza do płuc. Jest ono nie tylko uciążliwym nawykiem, ale też poważnym zagrożeniem dla zdrowia – może bowiem prowadzić do powstania bezdechu periodycznego.

Niebezpieczne skutki chrapania

Podczas chrapania język jedynie częściowo blokuje drogi oddechowe, przez co oddychanie podczas snu jest utrudnione. Jeżeli język całkowicie blokuje dostęp powietrza przez zmieniający się czas, mamy do czynienia z obstrukcyjnym bezdechem periodycznym. Za bezdech uznaje się zaprzestania oddychania nosowego na około dziesięć sekund – trzydzieści i więcej takich epizodów podczas snu trwającego około siedmiu godzin określane jest mianem bezdechu sennego. Skutkiem tej dolegliwości jest niewystarczająca ilość tlenu w organizmie, co prowadzić może do łagodnych zaburzeń koncentracji, a nawet do ekstremalnej senności w momencie cichego siedzenia. Bezdech senny stanowi poważne zagrożenie dla życia. Niektóre przypadki prowadzić mogą do nadciśnienia, spowodować udar czy też zawał.

Gabinet stomatologiczno-ortodontyczny Mój Dentysta w Legionowie oferuje pacjentom pomoc w zakresie chrapania oraz bezdechu sennego, jednak przed rozpoczęciem leczenia aparatem doustnym konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym lub specjalista zaburzeń snu.

Metody leczenia bezdechu

Na gruncie medycyny stosowane są różne metody leczenia bezdechu sennego. Jedna z nich jest wykorzystanie urządzenia CPAP, które noszone jest przez pacjenta podczas snu. Ma ono całkowita skuteczność podczas używania, jednak nie jest to wygodne rozwiązanie. Sprężarka hałasuje, a ciasno dopasowana maska powodować może podrażnienia skóry. Częstymi skutkami ubocznymi stosowania tej metody są także suchość nosa i gardła oraz bóle głowy, uszkodzenia nerek, zaburzenie pH organizmu, a także zwiększenie ryzyka udaru i zastoinowej niewydolności serca.

Najbardziej inwazyjną, a przy tym też najboleśniejszą metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Wykonywany jest przy ostrych przypadkach bezdechu sennego, gdzie inne metody zawodzą. W zależności od diagnozy przeprowadzany jest w nosie, górnej części gardła, dolnej części gardła lub we wszystkich trzech miejscach. Chirurgia nosa może być wymagana, gdy jama nosowa jest zamknięta z powodu przerostu małżowin nosowej, skrzywionej przegrody nosa, guzów czy polipów. Operacja górnej części gardła obejmuje plastykę podniebienia i języczka. Skutkiem zabiegu może być zmiana głosu, trudności w przełykaniu oraz ból gardła. W walce z chrapaniem pomocne jest też usunięcie migdałka środkowego oraz migdałków podniebiennych.

Aparaty wewnątrzustne zakładane przez ortodontę należą natomiast do zachowawczych metod nieinwazyjnych. Za ich pomocą dolna szczęka oraz język przesuwane są do przodu, co pozwala otworzyć drogi oddechowe. Noszenie aparatu każdej nocy zapobiega zarówno chrapaniu, jak i powstawaniu bezdechu sennego. Jest on przy tym wygodny i łatwy w noszeniu, a dzięki niewielkim rozmiarom, może być zabierany w podróż. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się u większości pacjentów, ponieważ najczęstsze są przypadki łagodnego i umiarkowanego stopnia zaawansowania schorzenia. Czasami zmodyfikowane leczenie ortopedyczno-ortodontyczne potrafi przynieść trwałe rezultaty w leczeniu obstrukcyjnego bezdechu sennego.

Opracowanie artykułu: