Depresja jest jednym z najczęściej występujących schorzeń na świecie. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia cierpi na nie już ponad 300 milionów ludzi i nic nie wskazuje na to, by przywołana liczba miała maleć. Wręcz przeciwnie – wszelkie prognozy wskazują, że będzie rosnąć w zastraszającym tempie. Jakie symptomy choroby występują najczęściej? Odpowiedzi udziela psycholog Kinga Kacorzyk z Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego SUBTENI.

Jak należy rozumieć pojęcie depresji?

Trudno jednoznacznie wyjaśnić pojęcie depresji. Przywołana choroba to wielowymiarowe zaburzenie psychiczne, które kładzie się cieniem na wszystkich sferach funkcjonowania człowieka i uniemożliwia mu wypełnianie zwyczajowych ról społecznych. Osoba dotknięta opisywanym schorzeniem  traci zainteresowanie aktywnościami, które kiedyś sprawiały jej przyjemność.  Nie ma na nic ochoty. Bywa przygaszona i apatyczna.  Często miewa kłopoty z zaśnięciem. Izoluje się w domu i unika towarzystwa innych ludzi. Widzi przyszłość w czarnych barwach. Nie wierzy w poprawę swojego stanu.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że objawy opisywanego schorzenia są niespecyficzne. Chory na depresję może maskować swój obniżony nastrój poprzez okazywanie nadmiernej wesołości i ekscytacji. Często sprawia wrażenie zupełnie zdrowego. Nie stroni od przyjaciół i znajomych. Na pierwszy rzut oka  wiedzie normalne, szczęśliwe życie. Nie manifestuje swoich prawdziwych uczuć i emocji. Poczucie osamotnienia i brak pewności siebie skrywa na ogół pod szerokim uśmiechem, co znacznie utrudnia postawienie właściwej diagnozy. 

Jak pomóc osobie w walce z depresją?

Co zrobić, gdy bliska osoba zmaga się z depresją? Przede wszystkim nie wolno bagatelizować żadnych niepojących zmian w jej zachowaniu (wahań nastroju, zaburzeń snu itp.). Należy zapewnić choremu poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia. Najważniejsze, by zdał sobie sprawę ze swojego problemu i zgłosił się po profesjonalną pomoc, na przykład do Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego SUBTENI prowadzonego przez Kingę Kacorzyk.  Im wcześniej zostanie podjęta odpowiednia interwencja, tym większe szanse na wyleczenie i powrót do normalnego życia. 

Trzeba jednak pamiętać, że depresja to poważne schorzenie, które ma charakter przewlekły i lubi nawracać. W związku z tym proces terapeutyczny  może zająć sporo czasu (nawet kilkanaście miesięcy). Wszystko zależy od stopnia nasilenia występujących symptomów. Oceny dokonuje specjalista w oparciu o przeprowadzony wywiad i badania diagnostyczne (zazwyczaj są to samoopisowe kwestionariusze). Każdy przypadek wymaga indywidualnego traktowania.