Lepiej zapobiegać niż leczyć, a jeżeli już leczyć, to najlepiej na wstępnym etapie rozwoju choroby, aby uniknąć inwazyjnych zabiegów i operacji. Nowoczesnym odkryciem metody diagnostycznej jest elastografia, która pozwala między innymi na ocenę marskości wątroby, czy diagnozę raka piersi. Czym jest elastografia? Kiedy ją stosować? Dowiedz się więcej na jej temat. 

Czym jest elastografia?

Elastografia to metoda wykorzystująca ultrasonografię cyfrową, która pozwala na zobrazowanie narządów i tkanek oraz ocenę sztywności i ich elastyczności. Obraz jest znacznie bardziej dokładny niż z usg, dzięki czemu możliwe jest wykrycie zmian chorobowych zwiastujących nowotwór. Tkanki chorobowe zmieniają się pod względem swej spoistości, czyli twardości i elastyczności. Największą zmienność w tym zakresie wykazują właśnie zmiany nowotworowe, które nanoszone są na morfologiczną mapę za pomocą kolorów. Badanie twardości tkanek jest możliwe za pomocą dwóch obecnie dostępnych metod elastografii, czyli:

  • elastografii odkształceniowej – polega na obserwacji odkształceń tkanek pod wpływem bodźców zewnętrznych;
  • elastografii fal poprzecznych – pomiar prędkości przemieszczenia się fal w tkance, które umożliwia określenie wartości sztywności tkanki. 

Zastosowanie elastografii w badaniu piersi

Elastografia daje bardzo szerokie możliwości badania człowieka. Najczęściej stosowana jest jednak w diagnostyce raka piersi i narządu rodnego oraz narządów jamy brzusznej, a zwłaszcza wątroby. Jeśli chodzi o badanie piersi, sprawdza się ono dzięki ścisłej zależności pomiędzy zachodzącymi zmianami w piersiach, a ich twardością. Badanie umożliwia stworzenie dwóch obrazów – kolorowej mapy sztywności piersi i drugiego – rzeczywistego. Obraz może powstać dzięki pracy głowicy będącej nadajnikiem, a zarazem odbiornikiem fali ultradźwiękowej, z równoczesną obróbką elektroniczną sygnału. Dzięki elastografii dynamicznej, pozwala na czułe rozpoznanie swoistości zmian w piersiach, co pozwala je zakwalifikować do odpowiedniej kategorii BIRADS i w związku z tym zmniejszyć ilość inwazyjnych procedur  diagnostycznych. 

Elastografia, a choroby wątroby

 Jeśli chodzi o wątrobę, dzięki badaniu elastograficznemu, które możemy wykonać w Gemini Sp. z o.o. NZOZ, możliwa jest ocena stopnia zwłóknienia wątroby. Aby odpowiednio przeprowadzić badanie, należy znaleźć najbardziej jednorodny obszar wątroby, co zapobiega obniżaniu bądź zawyżaniu wyników. Omawiana metoda sprawdza się przy wszystkich chorobach przewlekłych wątroby, takich jak: autoimmunologiczne zapalenie wątroby, przewlekłe zapalenie wątroby typu B i C, choroby dróg żółciowych, chorobie stłuszczeniowej wątroby, czy hemochromatozie. Elastografię możemy zastosować jako diagnostykę wstępną w celu ustalenia stanu chorobowego wątroby, ale także kontroli postępu leczenia, lub jego cofania. Metoda pozwala na ocenę włóknienia wątroby oraz ocenę jej marskości,  zwłaszcza dla osób z przeciwwskazaniem do wykonania biopsji.