Gradówka ma postać zgrubienia na dolnej lub górnej powiece, które powstaje w wyniku stanu zapalnego gruczołu natłuszczającego brzegi powiek. Jest ona następstwem pojawiającego się jęczmienia. Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy, to najlepiej udać się do lekarza okulisty, który w zależności od stopnia rozwoju schorzenia, zaproponuje skuteczne rozwiązania. Sprawdź, co dokładnie warto wiedzieć na temat gradówki i jakie są sposoby jej leczenia.

Czym jest gradówka?

Gradówka może być zlokalizowana w różnych miejscach, zarówno na dolnej, jak i górnej powiece. Ma postać niebolesnego zgrubienia na powiece. Zanim dojdzie do jej rozwoju, zwykle pojawia się jęczmień, który wywołany jest przez zakażenie bakteryjne gronkowcem, powodując stan zapalny gruczołu natłuszczającego brzegi powiek (Meiboma) oraz podrażnienie powieki. Rozwijające się zapalenie gruczołu tarczkowego ma charakter ziarniniaka tłuszczowego i jest wywołane zablokowaniem ujść gruczołów łojowych i gromadzeniem się wydzieliny. W niektórych przypadkach jęczmień lub bardziej zaawansowana postać dolegliwości oka, czyli gradówka, może ulegnąć samowyleczeniu.

Jednakże jest to proces długotrwały i jeżeli zauważysz u siebie objawy bolesności, wrażliwości i opuchnięcia powieki, uczucia pisaku pod okiem oraz jej zaczerwienienia, to najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza okulisty, jak Elżbiety Pieńkowskiej-Machoy, która przeprowadzi dokładne badanie oka, a także zaproponuje najlepsze metody leczenia, które przynoszą bardzo dobre efekty. Na pojawienie się gradówki są narażone osoby z niedoborem witaminy A, łojotokowym zapaleniem skóry, trądzikiem różowatym oraz niewyrównanymi wadami wzroku. Takiego schorzenia nie należy lekceważyć, gdyż w zaawansowanym stadium może uciskać rogówkę oka i prowadzić do rozwoju astygmatyzmu.

Jakie są skutecznie sposoby leczenia gradówki?

Domowe sposoby leczenia gradówki mogą przyśpieszyć jej leczenie. Polegają na stosowaniu regularnych ciepłych kompresów lub okładów oraz wykonywaniu delikatnego masażu chorobowo zmienionego miejsca. Lekarz okulista wykonując badanie w lampie szczelinowej i przeprowadzając wywiad z pacjentem, może zalecić leczenie polegające na smarowaniu maścią lub stosowaniu kropli z antybiotykiem czy sterydem. W innych przypadkach, jeżeli istnieją ku temu przesłanki, może zadecydować o antybiotykoterapii doustnej. Dobrym sposobem wspomagającym leczenie może być rozpoczęcie używania specjalistycznych preparatów do higieny brzegów oka, dostępnych w aptece. O najlepszym sposobie leczenia zawsze decyduje okulista i nie powinno się przyjmować żadnych leków na własną rękę. Należy również wiedzieć, że leczenie gradówki jest procesem długotrwałym, a powstała zmiana nie znika z dnia na dzień, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Jeżeli powyższe metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, to konieczne może okazać się chirurgiczne usuniecie gradówki w znieczuleniu miejscowym, które przeprowadza doktor Elżbieta Pieńkowska-Machoy z Centrum Nowoczesnych Technologii Medycznych w Okulistyce ze Szczecina. Zabieg polega na wywróceniu powieki, nacięciu jej wewnętrznej strony w obrębie zmiany chorobowej oraz jej tzw. „wyłyżeczkowaniu”, które polega na opróżnieniu wnętrza guzka. Zabieg traw zazwyczaj około 20-35 minut i pacjent może wrócić po nim do domu. Pomimo faktu, iż jest to zabieg chirurgiczny, to nacięta powieka szybko się regeneruje i można szybko powrócić do swoich codziennych aktywności życiowych. Pomimo, iż leczenie chirurgiczne jest ostatecznością, to w wielu przypadkach jest niezbędne, a na jego profesjonalne wykonanie warto zdecydować się tylko przez sprawdzonych specjalistów, jak Elżbieta Pieńkowska-Machoy.