Otolaryngolog zajmuje się profilaktyką zdrowotną, diagnozowaniem chorób, a także leczeniem schorzeń w obrębie głowy oraz szyi, a mianowicie gardła, nosa, uszu oraz krtani. Do gabinetów laryngologicznych udajemy się zatem z zapalaniem zatok i ucha, z przerośniętymi migdałami podniebiennymi  czy też z anginą ropną. Wśród przypadłości, które często są diagnozowane przez laryngologów, znajdują się także różne postaci niedosłuchów. Wbrew mylnym pozorom wcale nie cierpią na taką dolegliwość, tylko osoby w podeszłym wieku. Przyczyn niedosłuchu jest znacznie więcej.

Czym jest niedosłuch?

Niedosłuch to zaburzenie funkcji narządu słuchu, które dotyczy ubytku słuchu w stopniu niewielkich, umiarkowanym, a także znacznym. Może on występować zarówno w obu uszach pacjenta, jak i tylko w jednym z nich. Na ogół na niedosłuch – zwany niedosłuchem odbiorczym – cierpią zaś osoby w podeszłym wieku, ponieważ naturalnym procesem starzenia jest zanikanie komórek słuchowym w ślimaku. Nie oznacza to jednak tego, że nie może pojawić się na przykład u dzieci. Przyczyn i rodzajów niedosłuchu jest wiele, a w przypadku najmłodszych pacjentów schorzenie to jest wielokrotnie następstwem komplikacji okołoporodowych, chorób matki w czasie ciąży czy nawet skutkiem przyjmowania niektórych leków. Oczywiście niedosłuch może mieć znamiona wady genetycznej – nieprawidłowa budowa ucha w życiu płodowym dziecka. Jakie stopnie zaburzenia słuchu wyróżniają laryngologowie?

Ubytek słuchu dzieli się na 4 kategorie: niedosłuch lekki (mały) – 20-40 dB; niedosłuch umiarkowany (średni) – 41-70 dB; niedosłuch znaczny (duży) – 71-90 dB; oraz niedosłuch głęboki – powyżej 90 dB. To między innymi od zakresu niedosłuchu zależy dalsze postępowanie u pacjenta. Laryngolodzy podkreślają jednak, że nie tylko typ zakres ubytku się liczy przy ustalaniu terapii, ale także jego przyczyna.

Jakie są przyczyny niedosłuchu?

Przyczyn niedosłuchu jest wiele, a w zależności od tego, której części ucha dotyczy nieprawidłowość, wyszczególnia się niedosłuch przewodzeniowy, niedosłuch odbiorczy oraz niedosłuch mieszany. W pierwszym przypadku dochodzi do zaburzeń w przewodzie ucha zewnętrznego lub w uchu środkowym, a w drugim do uszkodzenia nerwu ślimakowego, co wiąże się z nieprawidłowo odbieranymi dźwiękami. Niedosłuch mieszany łączy zaś cechy ubytku słuchu przewodzeniowego oraz odbiorczego. Jakie przyczyny takich zaburzeń można zaś wyróżnić? Niedosłuch jest najczęściej wynikiem:

  • naturalnych procesów starzenia,

  • wad genetycznych,

  • komplikacji okołoporodowych,

  • nieprawidłowego rozwoju narządu słuchu podczas ciąży (np. choroba matki),

  • mechanicznych uszkodzeń kosteczek słuchowych,

  • nowotworów,

  • perforacji błony bębenkowej,  

  • zwyrodnienia kosteczek słuchowych (otoskleroza),

  • chorób zapalnych uszu,

  • urazu akustycznego,

  • powikłania po infekcjach,

  • przyjmowania leków uszkadzających słuch,

  • neuropatii słuchowej,

  •  chorób autoimmunologicznych i metabolicznych (np. cukrzyca, niewydolność nerek).

Ubytki słuchu, w tym niedosłuch oraz szumy uszne, które pojawiają się zaś nagle i bez wyraźnych przyczyn mogą zaś być wywołane nadmiarem woskowiny usznej lub też obecnością ciała obcego w przewodzie, co nie jest wcale takie rzadkie w przypadku małych dzieci. Nie zależnie od przyczyny zawsze należy konsultować indywidualny przypadek u doświadczonych specjalistów. Pacjenci z Dęblina zapraszani są na wizyty do Prywatnego Gabinetu Otolaryngologicznego lekarza Piotra Jakubasa.

Czy niedosłuch można leczyć?

Sposób leczenia  niedosłuchu dobierany jest do indywidualnego przypadku. W niektórych spodziewać się można całkowitego powrotu do pełni zdrowia i wysokiej sprawności narządu słuchu, a w innych laryngolog będzie starał się zminimalizować dyskomfort w pacjenta. Do powszechnie stosowanych terapii niedosłuchu zaliczyć można zatem:

  1. Usunięcie ciała obcego lub korka woskowiny z przewodu.

  2. Wyleczenie infekcji powodującej uszkodzenie słuchu.

  3. Usunięcie nowotworów.

  4. Wdrożenie farmakoterapii.

  5. Zastosowanie odpowiednio dobranego aparatu słuchowego.

  6. Wszczepienie implantu słuchowego.