Wraz z ulepszeniem technologii i wzrostem tempa życia, obserwujemy coraz większą liczbę osób, u których wzrok ulega pogorszeniu. Jest to związane z negatywnym skutkiem działania światła, jakie wydzielają urządzenia elektroniczne, monitory komputerów i laptopów, czytaniem przy nieodpowiednim, sztucznym świetle oraz ze zbyt długą pracę na bliskich odległościach, w małych pomieszczeniach przy jednoczesnym braku przerw w pracy. Z tego powodu coraz więcej ludzi, zarówno dzieci, jak i dorosłych potrzebuje nosić okulary, aby utrzymać wzrok w dobrym stanie.

Dobór okularów

Lekarz okulista lub optometrysta kompleksowo zbada nasz wzrok. W zależności od wady wzroku zostaną nam dobrane szkła korekcyjne, które umożliwią poprawne i komfortowe widzenie. Optyk dobierze odpowiednie oprawki ze względu na naszą wadę wzroku i weźmie pod uwagę komfort funkcjonowania w ciągu całego dnia. Wyróżniamy okulary, które powinno się nosić do dali, do czytania oraz do pracy przy komputerze.

Czym różnią się okulary do czytania i do komputera

Zadaniem obu par jest korekcja i zniwelowanie notorycznego zmęczenia wzroku. Jednak w zależności od naszego wieku i wady wzroku zależy, czy okulary mogą być zarówno okularami do czytania, jak i do komputera, czy mimo tego musimy mieć oddzielne dwie pary okularów. Okulary do czytania i do komputera różnią się mocą szkieł korekcyjnych. Różnica ta wynika z odległości, z której wykonujemy daną czynność.

Kiedy czytamy, przyjmuje się, że obiekt, na jaki patrzymy, jest oddalony 25-45 cm od oka, w zależności od pracy, czy jest ona precyzyjna, czy czytamy z kartki. Monitor komputera zwyczajowo ustawiony jest około 50 cm lub dalej. Czasami mamy do obsługi kilka monitorów. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest połączenie w ramach jednej pary okularów funkcji czytania z bliska i czytania z komputera. Daje to nam możliwość przerzucania wzroku na obiekty położone blisko i na te trochę dalej przy jednoczesnym dobrym widzeniu również tego, co jest na biurku lub stole. Mamy wtedy komfort pracy niezakłócany zmianą okularów.

Z kolei soczewki jednoogniskowe, przeznaczone konkretnie do czytania, będą niezastąpione przy dłuższej lekturze na przykład książki. Szczególnie wtedy, gdy chcielibyśmy wybrać wygodną lub nietypową pozycję ciała.

Chcielibyśmy zwrócić uwagę na uszlachetnienie w szkłach korekcyjnych. Najlepsze powłoki antyrefleksyjne nie tylko zwiększają przejrzystość soczewki, ale również dzięki warstwie hydrofobowej, antytłuszczowej i antystatycznej, dają komfort użytkowania i utrzymania ich w czystości. Z kolei szkła do pracy przy komputerze mogą być dodatkowo uszlachetnione w powłokę, która redukuje nadmiar światła niebieskiego emitowanego przez urządzenia cyfrowe i oświetlenie energooszczędne, niwelując jednocześnie cyfrowe zmęczenie oczu.

Pamiętajmy o tym, iż należy badać wzrok regularnie, a okulary nosić wedle zaleceń lekarza.

Jeśli szukają Państwo idealnej pary okularów dla siebie, to zapraszamy do kontaktu z salonem optycznym Krzysztof Ćwik, dobierzemy produkt najwyższej jakości, w odpowiedniej cenie, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami. W naszej ofercie znajdą Państwo idealne okulary do pracy, od czytania oraz wiele innych.