czas czytania: 4 min

Czym się zajmuje chirurgia stomatologiczna?

chirurgia stomatologiczna

Naturalne, zdrowie uzębienie niestety nie jest możliwe do zachowania przez całe życie. Chore zęby czy ropnie należy zatem odpowiednio leczyć. Czasami potrzebne są zabiegi chirurgiczne wykonywane w jamie ustnej, które pozwalają uniknąć ekstrakcji zębów. Zajmuje się tym chirurgia stomatologiczna, która przywraca uzębieniu naturalne tkanki podporowe. Co zatem wchodzi w skład kompleksowego leczenia schorzeń przyzębia? 

Charakterystyka chirurgii dentystycznej

Chirurgia stomatologiczna to dział medycyny, który koncentruje się na leczeniu metodą operacyjną jamy ustnej, a zatem szczęki i żuchwy. Obok stomatologii jest uważana za główną specjalizację stomatologiczną w Polsce. Stosowana jako pomoc w przypadku, gdy zwykłe leczenie stomatologiczne nie wystarcza. Komplikacje związane ze zbyt późną ingerencją lekarza stomatologa oraz występowanie chorób to główne zalecenia skorzystania z jej usług. Często łączona jest z implantologią i uzupełnianiem ubytków kości i miękkich tkanek z zastosowaniem naturalnych tkanek oraz biotworzyw. Po wstępnej konsultacji i określeniu planu leczenia przechodzi się do zabiegu. Do jego przeprowadzenia używa się zawsze znieczulenia: powierzchniowego, nasiękowego, przewodowego lub śródwięzłowego. Alternatywą jest znieczulenie bezigłowe, podawane przez bezigłową strzykawkę. Preparat zostaje szybko wprowadzony pod dużym ciśnieniem w błonę śluzową i przenika w tkankę. Innym rodzajem anestezji jest zamrażanie chlorkiem etylu, który obniża temperaturę tkanek w jamie ustnej.

Jakie zabiegi przeprowadza ostry dyżur dentystyczny? 

Chirurgia dentystyczna wiąże się z przeprowadzeniem zaawansowanych czynności, które obejmują wszelkiego rodzaju komplikacje w leczeniu uzębienia, urazy oraz schorzenia. Obejmuje m.in. leczenie nowotworów (warg i jamy ustnej), ropni czy złamań (zębów, żuchwy, szczęk czy wyrostków zębodołowych). Zalicza się do niej również operacja połączeń szczękowej zatoki, kuracja stawów żuchwowo-skroniowych i ślinianek oraz rekonstrukcja kości. W jej ramach lekarz stomatolog wykonuje:

  1. Usuwanie: brodawczaków, włókniaków, nadziąślaków oraz mukoceli (torbiele w błonie śluzowej),
  2. Likwidację zębów mądrości (tzw. „ósemek”): wyrzynających się na samym końcu stałych zębów. Często nie ma na nich miejsca w jamie ustnej, co może przeszkadzać. Zwykle prowadzi to do ich zatrzymania. Mogą być otoczone z każdej strony kością, znajdować się w pozycji poziomej i być niewidoczne lub występować w postaci ukazującego się fragmentu. Występujące dolegliwości bólowe związane z utworzeniem kieszeni dziąsłowej i kostnej usuwa się podczas zabiegu, do którego stosuje się miejscowe znieczulenie.
  3. Regenerację i przeszczep kości: specjalnym materiałem zostaje uzupełniona i odbudowana brakująca lub zniszczona kość. Zalecana w przypadku schorzeń przyzębia, długim okresie bezzębia, po usunięciu torbieli, ekstrakcjach oraz urazach lub przed wszczepieniem implantów.
  4. Resekcje: wierzchołka korzeni oraz hemisekcje. Wykonuje się je na zniszczonych lub złamanych zębach trzonowych, objętych stanem zapalnym. Przy znieczuleniu miejscowym oddziela się i usuwa chory korzeń zęba razem z częścią korony zębowej. Często uzupełniany osteotomią, czyli przecięciem kości. Wówczas przeprowadza się odnowę protetyczną.
  5. Podniesienie tzw. dna zatoki szczękowej: w wyniku utraty górnych trzonowców i przedtrzonowców dochodzi do ubytków kości. Niewielka liczba kości utrudnia wkręcenie implantów. W celu stabilizacji umiejscawia się odpowiednik kości, który wzmacnia umieszczony implant.

Oprócz wspomnianych zabiegów ostry dyżur dentystyczny zajmuje się również leczeniem bólów twarzoczaszki, odsłanianiem zatrzymanego w łuku uzębienia oraz podcinania wędzidełek języka i warg. Dodatkowo łączy się z terapią ortopedyczną wszelkich złamań, zabiegami obejmującymi chirurgię periodontologiczną i implantoprotetykę stomatologiczną (odbudową uzębienia implantami). Chirurgia stomatologiczna poprzedza także leczenie protetyczne oraz stanowi farmakologiczną i operacyjną kurację schorzeń stawów (skroniowo-żuchwowych) i gruczołów ślinowych.