Czym się zajmuje kosmetolog, a czym kosmetyczka? Wszystko o współczesnej kosmetologii!

2019-12-10

Kosmetolog i kosmetyczka to wbrew pozorom dwa różne zawody. Na różnice wpływają m.in. wykształcenie oraz wiedza teoretyczna i praktyczna. Kosmetologia (kosmetyka lekarska) to obszerna dziedzina nauki, która pozwala na wykonywanie usług kosmetycznych. Wiąże się przy tym z doradztwem w zakresie pielęgnacji czy leczenia np. chorób skórnych. Czym właściwie jest i na czym polega jej naturalna odmiana?

Czym jest kosmetologia?

Kosmetologia swój początek znajduje w starożytnym Egipcie. Jej gwałtowny rozwój, do którego przyczynił się Hipokrates, zaczął się za to w XVIII wieku. Jako dziedzina nauki została uznana dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Dział składa się z głównych nauk medycznych i klinicznych, paramedycznych, chemicznych i biologicznych. Łączy w sobie wiedzę w zakresie dermatologii zabiegowej czy klinicznej. Stąd jedna z jej odmian – kosmetologia estetyczna. Dodatkowo jako zawód zawiera elementy psychologii czy dietetyki. Zakłada także wiedzę na temat produkcji kosmetyków i preparatów oraz chemii stosowanej w kosmetyce.

Kosmetologia naturalnie – co to znaczy?

W przeciwieństwie do tradycyjnej, konwencjonalnej kosmetologii, jej naturalna odmiana jest młodą dziedziną. Ogranicza się przede wszystkim do stosowania w zabiegach kosmetycznych i polecania naturalnych kosmetyków. W ich składzie brak drażniących substancji chemicznych np. konserwantów. Są za to przyjazne środowisku. Pozbawione są zatem silikonów, wazeliny czy parafiny, które nie są biodegradowalne. W skład ich głównych zalet wchodzi odpowiednio wysokie stężenie substancji aktywnych. Wpływa to dodatnio na ich właściwości. Preparaty niezawierające parabenów czy tzw. PEG-ów (politlenków etylenu) składają się wyłącznie z substancji bioaktywnych. Bazując na naturalnych źródłach preparaty można znaleźć w aptekach lub specjalistycznych hurtowniach kosmetycznych.

Czym się różni kosmetolog od kosmetyczki?

Podstawową różnicą między kosmetyczką i kosmetologiem jest zdobyte wykształcenie oraz zakres oferowanych usług. Np. technik usług kosmetycznych po ukończeniu szkoły policealnej i 2-letniej nauce, może zostać masażystą, wizażystą, manikiurzystą, jak również kosmetyczką. Uprawnienia do zawodu może także zdobyć po przebytym kursie kosmetycznym. Warunkiem jest jednak przejście przez końcowy egzamin i jego pozytywne zaliczenie. Z kolei kosmetolog to absolwent specjalistycznych 2-stopniowych studiów, które mogą się kończyć tytułem licencjata lub magistra. W zależności od tego nauka trwa od 3 do 5 lat.

Kolejną różnicą jest wiedza. W przypadku kosmetologa oprócz praktycznych umiejętności dochodzi jeszcze wiedza teoretyczna w dziedzinie kosmetyki. Studia pozwalają poznać techniki używania henny, wykonywania manicure’u czy makijażu. Równocześnie umożliwiają poznanie zastosowania i produkcji chemicznych preparatów. W ten sposób specjaliście bliżej do dermatologa czy farmaceutyka. Ekspert wie, jakich kosmetyków użyć przy danej cerze. Jest przy tym świadomy typów zmian skórnych i chorób np. egzemy czy atopowego zapalenia skóry.

Na czym polegają profesjonalne usługi kosmetyczne?

O profesjonalizmie kosmetologa, który pracuje w gabinecie kosmetycznym lub klinice medycyny estetycznej, świadczy stała współpraca z lekarzami. Po pierwszej wizycie, podczas której wykonywany jest wywiad lekarski i ustaleniu planu, specjalista przechodzi do wykonania serii zabiegowej.  Używa przy tym do niej specjalistycznej aparatury, narzędzi i środków. Ponadto służy pomocą w dziedzinie doboru preparatów do domowej pielęgnacji, które utrwalą efekty kuracji. Dodatkowo może przeprowadzać badania, umożliwiające diagnostykę skóry. Poza tym kontroluje przebieg terapii. Ich holistyczne podejście i kwalifikacje pozwalają nie tylko na poprawę wyglądu, ale też na usuwanie problemów skórnych, leczenie i profilaktykę. Dobrze jest zatem zapoznać się z ich ofertą i cennikiem.

Holistyczne, kompleksowe podejście specjalistów, na które składa się wiele czynników, pozwala na zachowanie zdrowego i młodego wyglądu. Dlatego warto skorzystać z porad ekspertów z salonów lub gabinetów kosmetycznych. W ten sposób możemy zadbać o stan skóry, włosów czy paznokci, jak również całe ciało.