Pytanie to zadaje sobie wiele osób, gdyż często określenia te są ze sobą mylone. Błędne jest używanie ich jako synonimów, gdyż są one zupełnie innymi zawodami. Pomimo tego, że dotyczą tego samego narządu, czyli oka – mają różny zakres obowiązków. Bardzo często obaj specjaliści przyjmują w jednej klinice. Czym różni się optyk od okulisty i jak rozpoznać, do kogo powinieneś wybrać się na badanie?

Czym zajmuje się optyk?

Optyk to osoba, której podstawowym zadaniem jest zbadanie wzorku pacjenta, w celu dostosowania odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych. Właściwe dobranie narzędzi korekcyjnych to jedyny sposób na to, aby wada wzroku nie wpływała na komfort życia. To właśnie do optyka należy regularnie się wybierać, szczególnie w przypadku osób, które cierpią z powodu pogłębiających się wad wzroku. Współczesne gabinety optyczne są wyposażone w profesjonalne sprzęty, które umożliwiają nie tylko dokładne zbadanie wzroku, ale są również zupełnie bezbolesne i nie powodują nawet najmniejszego dyskomfortu. Podczas badań optycznych sprawdza się nie tylko ostrość widzenia, ale także inne zaburzenia, między innymi astygmatyzm, rozpoznawanie kolorów oraz zdolność widzenia przestrzennego. Wiele osób nie ma pojęcia, że występuje u nich wada wzroku, dopóki nie wybiorą się na badanie.

Kiedy do okulisty?

Okulista to lekarz, który zajmuje się leczeniem chorób związanych z narządami wzorku, czyli oczami. Do okulisty trzeba udać się wtedy, kiedy dostrzeże się coś niepokojącego (np. ból, uczucie ciała obcego, pieczenie lub swędzenie). Konsultacja u okulisty jest niezbędna przy pierwszym zdiagnozowaniu wady wzroku, aby ustalić jej przyczynę. Problemy z prawidłowym widzeniem mogą bowiem wynikać z poważnych chorób np. nowotworu. W przeciwieństwie do optyka, okulista jest upoważniony do wykonywania różnego rodzaju zabiegów – między innymi usuwania ciał obcych. Objawów związanych z chorobami oczu nie wolno bagatelizować, gdyż może dojść do poważnego – niekiedy trwałego – uszkodzenia wzroku.

Gdzie szukać specjalistów?

Doskonałym rozwiązaniem jest korzystanie z gabinetów, które świadczą usługi zarówno z zakresu optyki, jak i okulistyki. Przykładem może być Zakład Optyczny Jacka Jankowskiego, który mieści się w Lidzbarku Warmińskim. Firma oferuje również sprzedaż akcesoriów optycznych oraz ich naprawę. Korzystając z usług miejsc, które świadczą kompleksowe usługi, można przede wszystkim zaoszczędzić sporo czasu. Często zdarza się, że podczas badania wzroku przez optyka, zostaną zauważone nieprawidłowości, które należy skonsultować z okulistą.