Czym zajmuje się podolog?

Materiał partnera
2020-02-04

Podologia jest dziedziną kosmetologii, która zajmuje się zdrowiem stóp. Chociaż zawód podologa nie jest w Polsce jeszcze bardzo popularny, to coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z tego typu usług. Warto wiedzieć, kiedy udać się na wizytę do podologa.

Kim jest podolog i czym się zajmuje?

Podolog, jest osobą, która specjalizuje się w zdrowiu stóp, podologia nie jest dziedziną medycyny, ale kosmetologii. Podolog bardzo często współpracuje z lekarzami, takimi jak diabetolog, dermatolog czy z chirurgami w celu przywrócenia zdrowia stopom.

Aby zostać podologiem, należy ukończyć specjalizację na studiach kosmetologicznych albo odbyć specjalistyczny kurs, na którym zdobyć można wiedzę z zakresu podologii. Do zadań podologa należy rozpoznawanie zmian w stopach, wybór odpowiedniej terapii i jej prowadzenie. Podolog w celu leczenia korzysta z różnych narzędzi kosmetologicznych, które mają na celu poprawę stanu stóp i przywrócenie ich do idealnego stanu. Do podologa można udać się z wieloma problemami.

Kiedy udać się do podologa?

Jak mówi nam ekspert z Novaderm, gabinetu kosmetologii i podologii, podologa warto odwiedzić zawsze wtedy, kiedy mamy wątpliwości związane ze stanem zdrowia naszych stóp.

Podolog może pomóc w takich sytuacjach, jak:

  • stopa cukrzycowa - w tej kwestii podolog bardzo często jest zalecany pacjentowi przez lekarza prowadzącego;

  • wrastające paznokcie - podolog może założyć klamry na wzrastające paznokcie, a także skorygować kształt paznokci tak, aby wrastanie się nie powtarzało;

  • grzybica paznokci - to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny;

  • nagniotki, odciski, modzele na stopach - mogą być one bardzo bolesne i nawet utrudniać chodzenie;

  • wykonywanie opatrunków na stopach,

  • dobór ortez,

  • profesjonalna pielęgnacja paznokci;

  • i wiele innych.

Wizyta u podologa może być jednorazowa lub być częścią dłuższego procesu leczenia schorzeń stóp lub paznokci.

Jak wygląda wizyta u podologa?

Wizyta u podologa nie jest niczym skomplikowanym, podolog przede wszystkim przeprowadza wywiad, w którym pyta o to, z jakim problemem przyszła do niego. Podolog może pytać o szczegóły dotyczące przebytych kontuzji, trybu życia, problemów zdrowotnych. Podology w swojej pracy często korzystają z narzędzi diagnostycznych, takich jak podobaroskop czy podoskop. Dzięki temu podolog może sprawdzić, jak rozkłada się ciężar ciała na stopach, czy jedna ze stóp jest bardziej obciążona, czy postawa danej osoby jest prawidłowa, sprawdzany jest także wzorzec chodu, kształt i wysklepienie stopy. Wszystkie te informacje pomagają w ewentualnej diagnozie oraz leczeniu.

Opracowanie artykułu: