Wiele osób chorujących na depresję stwierdzoną, lub tą jeszcze niezdiagnozowaną, zastanawia się, czy można z nią wygrać. Wielokrotnie pierwszy krok, czyli podjęcie walki, jest tym najtrudniejszym, dlatego ważne jest wsparcie rodziny oraz przyjaciół. Na szczęście w polskim społeczeństwie rośnie świadomość odnośnie zaburzeń emocjonalnych i psychologicznych, co powoduje, że nie wstydzimy się szukać pomocy u psychologa oraz psychiatry. To najlepsze wyjście, na jakie możemy się zdecydować!

Depresja nie jedno ma imię…

O objawach depresji można mówić i pisać bardzo długo. Warto jednak wiedzieć, że każdy przypadek jest inny, a chorzy inaczej podchodzą do swojej przypadłości. Jedni pogrążeni w czarnej otchłani smutku, izolują się od świata, tracąc jakąkolwiek radość z życia i iskierkę nadziei. Inni zaś przybierają maski ludzi spełnionych i szczęśliwych, zachowując się wśród znajomych oraz rodziny zupełnie normalnie. Pod płaszczem uśmiechu oraz zadowolenie, kryje się jednak gorycz i niewyobrażalny ból, który przytłacza, narasta i nigdy nie odpuszcza sam… Każdy powinien zatem wiedzieć, że depresja to bardzo indywidualna choroba, która nie powinna być nigdy bagatelizowana. Tylko nieliczne osoby, radzą sobie z nią sami, podejmując walkę w niekonwencjonalny sposób. Pamiętać jednak należy o tym, że nie każdy jest w stanie skutecznie pozbyć się takiego problemu. Podłoże depresji może być bowiem różne: trauma w życiu, ciężka sytuacja materialna, zawód miłosny, depresja poporodowa, brak akceptacji wśród otaczających ludzi, brak akceptacji otaczającego nas zła, czy też uwarunkowanie genetyczne lub zaburzenia gospodarki hormonalnej!

Walka z depresją to gra zespołowa…

Walkę z depresją można przyrównać do gry zespołowej. Ważne jest bowiem to, aby wybrać dobrego psychologa, a nawet psychiatrę, którzy zindywidualizują terapię. Dzisiaj istotą leczenia depresji wcale bowiem nie jest farmakologia, która przede wszystkim opiera się na eliminowaniu lęków, nerwic, anhedonii, czy braku chęci do działania… Podstawą jest określenie źródła problemu, czyli dotarcie do najskrytszych miejsc psychiki pacjenta, co umożliwi zmianę jego sposobu myślenia. Wielokrotnie bowiem depresja jest bowiem niczym splot wielu mocno zawiązanych supłów, które trzeba jeden po drugim rozwiązywać. Dokonać tego należy jednak samemu, przy pomocy psychologa oraz psychiatry, który wdroży terapię grupową, interpersonalną, czy też behawioralno-poznawczą. Wiele osób cierpiących na depresję, myśli zaś, że możliwe jest tylko stłumienie choroby. Warto jednak wiedzieć, że z dobrym specjalistą jest szansa na uzyskanie pełnego zdrowia psychicznego, a nawet siły umysłu oraz determinacji życiowej, jakiej nie miało się nigdy wcześniej. Czasem wystarczy bowiem poprosić o pomoc, bo choć to krok ciężki, to on jest kluczem do zwycięstwa!

Jeśli zatem potrzebujesz pomocy psychologicznej, nie radzisz sobie z problemami codzienności, czy też widzisz obniżony nastrój u swojego członka rodziny, przyjaciela, czy nawet dziecka, zgłoś się do Gabinetu Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej Magdaleny Śmiałek. To tam każdy pacjent jest traktowany w wyjątkowy sposób, a leczenie jest intensywną i ciężką pracą, przynoszącą nieprawdopodobne rezultaty!