Cały czas coś piszczy Ci w lewym uchu? A może słyszysz nieprzyjemne szmery obustronnie, zwłaszcza kiedy wartość ciśnienia tętniczego krwi wzrośnie ponad normę? Nie lekceważ tego problemu. To mogą być szumy uszne. Jest to niezwykle uciążliwa przypadłość, która znacząco pogarsza jakość życia. Jak z nią walczyć? Wybierz się na badanie słuchu do gabinetu MJB Audioprotetyka w Konstancinie Jeziornej, gdzie otrzymasz fachową pomoc.

Czym są szumy uszne?

Mianem szumów usznych określa się wrażenia słuchowe w jednym lub obu uszach, które powstają mimo braku bodźca akustycznego z otoczenia. Audiolodzy rozróżniają obiektywne i subiektywne szumy uszne. Te pierwsze mogą być objawem zmian chorobowych w obrębie narządu słuchu, lub mogą być generowane przez struktury anatomiczne sąsiadujące z uchem. Z kolei subiektywne szumy uszne klasyfikowane są jako odczucia fantomowe. Prawdopodobnie tworzą się one na skutek błędnego przetwarzania informacji w narządzie słuchu i są słyszalne tylko dla osoby, która się na nie skarży. Jak informuje specjalista z gabinetu MJB Audioprotetyka:

„Szumy uszne najczęściej odbierane są przez pacjentów jako szmery, syczenie, gwizdanie, dzwonienie, piszczenie, szumienie bądź tykanie w jednym lub obojgu uszu. Przykre dźwięki mogą towarzyszyć pacjentowi nieprzerwanie, okresowo lub tylko w przebiegu różnych procesów chorobowych. Występowanie szumów usznych powoli staje się problemem społecznym. Na tego typu dolegliwości skarży się już co piąty Polak. Problem dotyka nie tylko seniorów i osób narażonych na hałas, ale również dzieci, młodzież i młodych dorosłych.”

Jak wygląda diagnostyka i leczenie szumów usznych?

Diagnostyka i leczenie szumów usznych to wciąż jedno z najtrudniejszych zagadnień otologicznych. Głównym celem badań diagnostycznych jest wyeliminowanie patologii odpowiedzialnej za powstawanie nieprzyjemnych wrażeń słuchowych. W gabinecie MJB Audioprotetyka pacjenci mogą bez skierowania wykonać audiometrię tonalną dla przewodnictwa powietrznego i kostnego, audiometrię w wolnym polu słuchowym oraz badanie progu dyskomfortu. Specjaliści zalecają także wykonanie testów psychoakustycznych oraz testu DP-gram. Leczenie szumów usznych jest trudne i do dziś nie opracowano metody, która odznaczałaby się 100% skutecznością. Każdy pacjent przechodzi zindywidualizowaną terapię, gdyż przyczyn szumów usznych może być wiele – od stresu, przez zmianę pogody, na chorobach ogólnoustrojowych kończąc. Największym wyzwaniem dla audiologów są pacjenci z niedosłuchem, którzy skarżą się na występowanie szumów usznych. Gabinet MJB Audioprotetyka prowadzi Monika Justyńska-Banasik – specjalista w diagnozowaniu ubytków słuchu i doboru aparatów słuchowych. Pani protetyk ma duże doświadczenie w pracy z pacjentami cierpiącymi z powodu szumów usznych i niedosłuchu. Dokłada wszelkich starań, by poprawić jakość życia osób, które zgłaszają się do niej po pomoc.