Kobiety, które chcą zajść w ciążę, mogą skorzystać z pomocy ginekologa – lekarz nie tylko zadba o stan zdrowia pacjentki, ale też sprawi, że mentalne przygotowanie do nowego etapu w życiu stanie się łatwiejsze. Przyszłe mamy mają często wiele wątpliwości dotyczących ciąży oraz jej przebiegu, dlatego warto udać się do lekarza już na etapie planowania potomstwa.

Przygotowanie do ciąży pod kontrolą lekarza

Rozwój płodu wymaga czasu – jest skomplikowanym i długotrwałym procesem. Ciąża ma duży wpływ na organizm kobiety, który przez kilka miesięcy musi odpowiednio zadbać o rozwijające się w nim dziecko. Przyszłe mamy powinny zatem pamiętać, że ich zdrowie jest równie ważne, jak dobrostan płodu. Planując potomstwo, warto udać się do ginekologa, który pomoże przygotować się do ciąży świadomie i odpowiedzialnie, mając na uwadze stan zdrowia kobiety. Lekarz udzieli też cennych rad na temat zdrowego stylu życia, które najlepiej wdrożyć od razu, nawet na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Już na tym etapie można wybrać lekarza, który będzie w przyszłości prowadził ciążę pacjentki. Jedną z polecanych placówek dla przyszłych mam jest Gabinet Ginekologiczny dr n. med. Anny Kluz-Kowal.

Na wizytę u ginekologa warto przynieść aktualne wyniki podstawowych badań oraz dokumentację medyczną dotyczącą ewentualnych chorób przewlekłych. Lekarz zapyta o przyjmowane leki i ogólny stan zdrowia. Duże znaczenie ma oczywiście regularność cyklu miesiączkowego i owulacji, dlatego należy mieć ze sobą kalendarzyk, przedstawiający długość cyklu i datę ostatniej miesiączki. Jeśli pacjentka stosuje antykoncepcję hormonalną, ginekolog przedstawi plan jej odstawienia. Przerwanie antykoncepcji hormonalnej powinno zawsze przebiegać pod kontrolą lekarza, ponieważ mogą wystąpić różnego rodzaju skutki uboczne.

Jakie badania powinna wykonać kobieta, która planuje ciążę?

Badania zalecane dla kobiet planujących zajście w ciążę obejmują morfologię i badanie moczu, sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy i płciowych, kontrolę chorób przewlekłych, a także wykluczenie infekcji wirusowych i bakteryjnych. Standardowo wykonuje się również USG ginekologiczne, które pozwala ocenić stan narządów rodnych i wykryć ewentualne nieprawidłowości (wrodzone lub nabyte). Przed zajściem w ciążę warto wykonać również cytologię i badanie czystości pochwy. Kompleksowy przegląd zdrowia pacjentki daje lekarzowi prowadzącemu niezbędne informacje do ułożenia planu suplementacji oraz harmonogramu kolejnych badań. Warto pamiętać, że przed zajściem w ciążę należy odstawić niektóre stale przyjmowane leki, co trzeba skonsultować z lekarzem. W uzasadnionych przypadkach pacjentka otrzyma receptę na zamienniki.