Jeszcze kilka lat temu przestrzegano nas przed jedzeniem jajek ze względu na zawarty w nich cholesterol. Dziś już wiemy, że jego poziom w organizmie ma niewielki związek z poziomem cholesterolu w spożywanych pokarmach. Jajka wróciły zatem do łask, co więcej, ich wpływ na nasze zdrowie jest zdecydowanie korzystny. Dlaczego zatem warto jeść jajka? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Korzyści dla zdrowia

Lista powodów, dla których warto jeść jajka, jest długa. Przede wszystkim zawierają one białko bogate w aminokwasy, w tym potrzebne nam aminokwasy egzogenne, których nasz organizm nie wytwarza. Białko to pozwala wzmocnić mięśnie, witamina D, którą również zawierają jajka, jest niezbędna do prawidłowego przyswajania wapnia, a w efekcie – pozwala wzmocnić kości i zęby.  Dzięki zawartości witamin A i B12, a także selenu jajka wzmacniają również naszą odporność. Natomiast żelazo w łatwo przyswajalnej postaci pozwala zapobiegać anemii.

Wysoki poziom choliny w jajkach pozytywnie wpływa na pamięć. Cholina stanowi składnik neuronów oraz komórek glejowych w mózgu, odpowiada za stabilizację struktury osłonek mielinowych nerwów. Pobudza również układ nerwowy, co prowadzi do wzmocnienia koncentracji i ułatwia myślenie. Jest ona niezbędna tez po intensywnym wysiłku fizycznym. Ponadto cholina jest istotna w procesie rozkładu homocysteiny, która uszkadza śródbłonek naczyń krwionośnych, ułatwiając osadzanie się cholesterolu. Tym samym jajka zmniejszają ryzyko chorób serca.

Jajka bogate są w liczne składniki odżywcze, które są ważne dl a naszego zdrowia, a przy tym pozytywnie wpływają na stan skory, włosów i paznokci. Są przy tym sycące i z tego powodu warto uwzględnić je podczas odchudzania.

Jajka najlepszej jakości

Jajka zawierają wiele ważnych witamin i minerałów, których potrzebuje nasz organizm. Musimy jednak pamiętać, że równie ważne jest to, skąd pochodzą jajka. Dostępne na rynku kurze jaja klasyfikowane są do czterech kategorii – od 0 do 3, przy czym najlepsze są jajka klasy 0 oraz 1 – produkcji ekologicznej i z chowu na wolnym wybiegu. W pierwszym przypadku kurom zapewnione są warunki maksymalnie zbliżone do naturalnych, same też zdobywają pożywienie. W drugim zwierzęta mają zawsze dostęp do terenu na zewnątrz kurnika. Hodowane w ten sposób kury są silniejsze i zdrowsze od tych zamykanych w kurniku, co wpływa też na wartość odżywczą jaj. Klasa 2 to chów ściółkowy, 3 to chów klatkowy, najmniej korzystny dla zwierząt i jakości jajek.

Kupując jajka, warto zatem zwrócić uwagę na sposób ich produkcji. Powinniśmy wybierać te, które jak hurtownia Jajo z Koszalina, zapewnia towar pochodzący z gospodarstwa, gdzie zwierzęta są odpowiednio karmione i niezamykane w klatkach.