W przypadku gatunku ludzkiego wzrok jest absolutnie najważniejszym ze zmysłów. To właśnie za jego pomocą odbiera się zdecydowanie największa ilość bodźców ze środowiska naturalnego. Niemniej jednak ze względu na wiele czynników związanych z nowoczesnym trybem życia, narząd wzroku coraz częściej narażony jest na poważne uszkodzenia. W jakich przypadkach zatem warto udać się to optometrysty i dlaczego nie można mylić go z okulistą?

Czym zajmuje się optometrysta?

Zawód optomoetrysty zdecydowanie bardziej rozpowszechniony jest w krajach takich jak Francja, Wielka Brytania, czy Niemcy i dopiero wkracza do Polski. Optometrystę zdecydowanie najczęściej spotkać można w salonach optycznych oraz prywatnych klinkach. Pomimo stosunkowo podobnego brzmienia słów, optometrysta nie powinien być mylony z okulistą. Dlaczego? Otóż dlatego, że zajmują się oni zupełnie innym zakresem. O czym konkretnie mowa? Optometrysta może stać się lekarzem pierwszego kontaktu w przypadku, gdy ma się do czynienia z objawami takimi jak niewyraźne widzenie, rozmazywanie się wzroku, czy zmęczeniem oczu.

Jego zadaniem jest odpowiedni dobór korekcji okularowej, przypisanie soczewek kontaktowych oraz prowadzenie rehabilitacji wzroku. Dobry optometrysta sprawdzi również, czy w układzie wzrokowym nie występują jednostki chorobowe. Jeżeli takowe stwierdzi, pacjent natychmiast odsyłany jest do okulisty, który wdraża specjalistyczne leczenie. Jak zatem wygląda badanie u optometrysty?

Badanie u optometrysty – co wchodzi w jego zakres?

Badanie u optometrysty zasadniczo podzielić można na kilka etapów. Pierwszy z nich obejmuje oczywiście szczegółowy wywiad z pacjentem, który opisuje trapiące go dolegliwości. Drugi etap to badanie ostrości wzroku. Jest to tak naprawdę punkt wyjścia, dzięki któremu ustalić można to, ile tak naprawdę jest w stanie dostrzec konkretny pacjent. Następnie za pomocą autorefrektometru dokonuje się badania komputerowego, które określa, z jak dużą wadą wzroku ma się do czynienia. Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji optometrysta może odpowiednio przygotować okulary lub szkła kontaktowe.

Dla wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn mogą obawiać się tego badania, przydatna wyda się informacja, iż jest ono całkowicie bezbolesne i trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Aby mieć całkowitą pewność, że badanie zostanie przeprowadzone z troską o najmniejszy nawet detal, warto skorzystać z oferty najbardziej renomowanych salonów optycznych, do których zdecydowanie należy Expert Optyk. To właśnie w takich miejscach można liczyć zarówno na miłą atmosferę obsługi, jak i indywidualne podejście do każdego z przypadków.