Zapalenie krtani to infekcja wirusowa, bakteryjna lub alergiczna, która często towarzyszy nam w okresie jesienno-zimowym. Objawia się przede wszystkim trudnościami z głosem, chrypką czy napadami suchego kaszlu. Do tego mogą dojść gorączka, kłopoty z przełykaniem czy ślinotok. Szczególnie narażeni są na nią nauczyciele oraz inne osoby często pracujące z głosem. Chorują na nią także dzieci. Warto poznać domowe sposoby na zapalenie krtani.

Domowe sposoby na zapalenie krtani u dziecka

Schorzenie obejmujące krtań jest szczególnie częste u dzieci w wieku od 2. do 8. lat i z reguły trwa od 3 do 5 dni. Często dochodzi do niego przez nieleczone wirusowe infekcje dróg oddechowych. Dlatego też oprócz standardowej wizyty u pediatry warto rozwinąć leczenie o domowe sposoby na zapalenie krtani u dziecka.  Kurację powinna się przede wszystkim składać z inhalacji np. solą fizjologiczną. Jej zamiennikiem może być gorąca woda puszczana z kranu. W ten sposób nawilża się podrażnioną krtań. Zalecane są również olejki eteryczne oraz syrop z cebuli z miodem i cytryną. Zwykle jednak wskazane jest podjęcie leczenia farmakologicznego. Warto jednak zapewnić dziecku w tym czasie odpowiednią temperaturę w pokoju. W tym celu najlepiej zawiązać mu szyję chustą bądź szalikiem. Przed zawiązaniem można dodatkowo posmarować szyję maścią kamforową. Dziecko powinno także oszczędzać w tych dniach głos. Jeśli dojdzie do gwałtownego ataku kaszlu, należy niezwłocznie wezwać karetkę. W innych przypadkach dobrze jest ochronić dziecko przed chorobą. W związku z tym należy zadbać o właściwe nawilżenie powietrza. Dotyczy to w szczególności alergenów oraz innych środków uczulających.

Jak postępować przy zapaleniu krtani w ciąży?

Z powodu obniżonej odporności komórkowej ciężarne kobiety są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe. Podatność na infekcje krtani zwiększa przede wszystkim wyższy niż normalny poziom hormonów, tj. estrogenu i progesteronu. Skutkuje to w szczególności charakterystyczną suchością w gardle. Zapalenie krtani w ciąży chociaż nie jest bezpieczne dla płodu, wymaga jednak wizyty u laryngologa. Lekarz specjalista z reguły przepisuje inhalacje z rumianku lub soli bocheńskiej,  a także zaleca picie np. oliwy z oliwek. Przebieg kuracji dobierany jest jednak indywidualnie do pacjentki.

Co na krtań?

Leczenie zapalenia krtani domowymi sposobami nie zawsze jest skuteczne. Objawy, takie jak suchy kaszel czy chrypkę mogą jednak złagodzić tradycyjne leki. Zalicza się do nich sok z cebuli, cytryny, miodu i odrobiny kajeńskiego pieprzu. Miksturę można połączyć z naparem np. z dziewanny drobnokwiatowej oraz szałwią do zakupienia w każdej aptece. Na czas leczenia konieczne jest odstawienie papierosów. Mogą one niepotrzebnie podrażnić krtań i gardło. Dobrze jest również ograniczyć spożywanie gorących potraw zawierających przyprawy. Tabletki do ssania i ziołowe płukanki powinny pomóc. Do domowych sposób na krtań zaliczają się syropy i płukanki z dodatkiem cytryny, tymianku, miodu, podbiału, prawoślazu czy szałwii. Pomocna będzie także oczyszczona soda i zioła z kory dębu. Gorący wywar najlepiej pić 3-4 razy dziennie. Większa dawka może podrażnić gardło.