Drenaż limfatyczny – sposób na walkę z bólem

Materiał partnera
2020-01-21

Wiele osób boryka się z problemem obrzęku nóg, uporczywego bólu czy cellulitem. Na szczęście istnieje metoda, która pozwala zwalczyć te problemy w bezinwazyjny sposób. Jest to masaż limfatyczny, inaczej zwany drenażem. Jego celem jest usprawnienie przepływu limfy i krwi, co przyczynia się do poprawy krążenia. Tym samym pozwala pozbyć się niechcianego bólu czy nieestetycznych obrzęków szczególnie kończyn górnej i dolnej.

Czym jest masaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu uciskowego, który zaleca się osobom z problemami obrzęków limfatycznych. Jego celem jest usprawnienie pracy układu krwionośnego i limfatycznego, co pozwala na przyspieszenie przepływu limfy w organizmie. Dzięki temu nie pojawiają się obrzęki, a cellulit jest znacznie mniej widoczny. Często z masażu korzystają też osoby, które chcą pozbyć się nadmiernych kilogramów, ale też borykający się z problemem występowania stanów zapalnych spowodowanych zatorem przepływu limfy w układzie krwionośnym.

Zabieg masaży wykonywany jest najczęściej w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych, salonach odnowy biologicznej, ale też skorzystać z usług masażu z dojazdem. Zabieg nie wymaga specjalistycznego sprzętu, zatem można go wykonać w warunkach domowych.

Jak przebiega drenaż?

Istnieją dwa rodzaje drenażu limfatycznego. Pierwszy z nich to manualny drenaż limfatyczny, który polega na wykonywaniu przez masażystę delikatnych, okrężnych ruchów dłoni, w tym samym kierunku, co przepływ limfy. Dzięki tej technice udrażnia się kanały przepływu limfy, co korzystnie wpływa na działanie układu krwionośnego. Kolejna metoda to mechaniczny drenaż limfatyczny, do którego wykorzystuje się specjalny aparat do drenażu limfatycznego. Podczas zabiegu dochodzi do naprzemiennego wpuszczania powietrza do specjalnych mankietów, a następnie jego wypuszczania. Czynność musi odbywać się jednocześnie, ponieważ tylko wtedy otrzymamy zadowalające efekty. 

Rodzaje masażu limfatycznego

Masaż limfatyczny można wykonać praktycznie w każdej części ciała zmienionej chorobowo. I tak możliwe jest wykonanie drenażu nóg, który ma na celu redukcję obrzęku i bólu łydek. Zabieg polega na ugniataniu kończyn wzdłuż naczyń limfatycznych i polecany jest osobą, które pracują na stojąco. Kolejny rodzaj zabiegu to drenaż twarzy przeznaczony dla osób, które chcą oczyścić skórę z zalegających toksyn. Bardzo często wykorzystywany jest w medycynie estetycznej do usunięcia pourazowych obrzęków, krwiaków i zasinień. Masaż limfatyczny to świetny sposób na pozbycie się cellulitu i dlatego warto wykonać masaż brzucha. Pozwala on zniwelować bolesną tkankę tłuszczową i oczyścić organizm z toksyn.

Opracowanie artykułu: