Domy seniorów i ośrodki opieki społecznej czasami źle się kojarzą, jednak warto wiedzieć, że to nie tylko szansa na rehabilitację i poprawę zdrowia, ale również powrót do życia społecznego. Osoby starsze i niepełnosprawne bardzo często wyklucza się ze społeczeństwa i ogranicza do czterech ścian lub najbliższego podwórka. Czy dzienny pobyt w ośrodku może zagwarantować drugą młodość?

Powrót do życia społecznego

Dzienny pobyt w domu seniora zwykle rozpoczyna się w godzinach porannych, a kończy po południu, dlatego bliscy mają szansę pozostać czynni zawodowo. W tym czasie w ośrodku przebywa wiele osób w podobnym wieku, które na co dzień byłyby zmuszone do pozostania w domu tylko w towarzystwie zatrudnionego opiekuna lub pielęgniarki. Dotyczy to zwłaszcza osób o dużym stopniu niepełnosprawności, dla których wyjście z czterech ścian może być szczególnie kłopotliwe. Codzienne wizyty w domu seniora są więc swego rodzaju powrotem do życia społecznego. Pacjenci nawiązują nowe znajomości i przyjaźnie, mają okazję wymieniać się swoimi poglądami. W ten sposób nie czują się całkowicie wykluczeni, a jak wiadomo – ma to pozytywny wpływ na stan zdrowia psychicznego.

Ciekawe wydarzenia i rozwój zainteresowań

Dom seniora nie ogranicza się wyłącznie do zwykłych spotkań towarzyskich przy herbatce. Regularnie są organizowane zabawy okolicznościowe, takie jak imieniny pacjentów oraz personelu, święta (Wigilia, Wielkanoc) lub Walentynki. Oprócz imprez i spotkań w gronie rówieśników bardzo ważnym elementem są zajęcia dodatkowe, mające na celu rozwijanie pasji i zainteresowań. Osoby w podeszłym wieku nadal mogą wykonywać prace manualne, które kochali, a na które wcześniej nie mieli w życiu czasu. Należą do nich między innymi zajęcia kreatywne (robótki ręczne, zajęcia artystyczne), gry planszowe i śpiew. Dla osób religijnych nie zabraknie oczywiście wspólnych modlitw oraz możliwości brania udziału w wydarzeniach związanych z Kościołem Katolickim np. mszach świętych.

Stała opieka pielęgniarek i lekarzy

Opiekunowie z gdańskiego domu opieki Złota Jesień przypominają również o tym, co najważniejsze w przypadku osób w podeszłym wieku, czyli stałej kontroli medycznej i regularnej rehabilitacji. Co więcej, pacjent w ciągu dziennego pobytu otrzymuje dwa posiłki, przygotowywane pod okiem dietetyka specjalizującego się w diecie dla seniorów z różnymi przypadłościami. Każdego dnia są organizowane również terapie zajęciowe z psychologiem lub pedagogiem, dzięki czemu dba się nie tylko o fizyczny stan zdrowia, ale również psychiczny, niekiedy mający nawet większy wpływ na samopoczucie.