Obecnie nieodłącznym elementem życia jest wszechobecny stres oraz brak czasu na przygotowanie pełnowartościowych posiłków. Dlatego coraz częściej zmagamy się z niestrawnością, zgagą lub bólem brzucha. Najlepszą metodą diagnostyczną w przypadku wszelkich dolegliwości jest gastroskopia. Na czym polega taki zabieg i jak przebiega?

Na czym polega gastroskopia?

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym, które pozwala na ocenę śluzówki przełyku, żołądka i dwunastnicy. Polega na wprowadzeniu przez nos lub usta do żołądka i dwunastnicy giętkiego endoskupu, którego grubość jest nie większa niż 1,5cm. Endoskop jest elastycznym przewodem ze źródłem światła i minikamerą przekazującą obraz wyświetlany na monitorze. W czasie zabiegu gastroskopii nie wykonuje się cięć chirurgicznych.

Badanie endoskopowe umożliwia wykrycie zapalenia błony śluzowej żołądka, wrzodów lub guzów. Dodatkowo w trakcie badania można pobrać wycinek, który będzie materiałem do oceny histopatologicznej lub cytologicznej. Specjalista może także sprawdzić zakażenie bakterami Helicobacter pylori. Oprócz tego lekarz ma możliwość wykonania niektórych zabiegów takich jak usunięcie ciała obcego lub zahamowanie krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Jakie są wskazania do wykonania badania?

Gastroskopię powinno wykonać się, gdy pojawiają się objawy ze strony przewodu pokarmowego. Głównymi objawami najczęściej są trudności w połykaniu, występowanie i utrzymywanie się bólu brzucha, zgagi lub wzdęć. Oprócz tego wskazaniem jest diagnostyka w kierunku żylaków przełyku, chorób grzybiczych lub bakteryjnych.

Jeżeli lekarz podejrzewa krwawienie z przewodu pokarmowego lub uszkodzenie błony śluzowej na skutek długotrwałego przyjmowania leków to również powinien zlecić gastroskopię. Jeżeli pacjent jest w grupie ryzyka wystąpienia raka żołądka lub przełyku jest to ważne wskazanie do wykonania badania w celach profilaktycznych.

Czy gastroskopia boli?

Wiele osób obawia się bólu i dyskomfortu w czasie przeprowadzania badania.

Jak mówi gastrolog z Eurokliniki, świadczącej kompleksową opiekę medyczną: Przed wykonaniem gastroskopii poddaje się spray z lidokainą, która działa miejscowo i znieczula błonę śluzową gardła. W trakcie badania nieprzyjemnym momentem jest jedynie przełknięcie końcówki endoskopu. Pacjent podczas zabiegu nie odczuwa bólu, a zabieg trwa przeważnie od 5 do 20 minut.

Istnieje możliwość przeprowadzenia badania w znieczuleniu ogólnym – anestezjologicznym. Lekarz podczas wywiadu medycznego podejmuje decyzję, czy takie znieczulenie jest konieczne i czy są ku niemu wskazania inne, niż medyczne.

Osoby, które bardzo obawiają się gastroskopii mogą wcześniej dostać od lekarza leki uspakajające, które pozwolą pacjentowi na bezstresowe przejście badania. Czasami po badaniu może wystąpić przejściowa chrypka, ból gardła lub brzucha, jednak nie ma żadnych trwałych ograniczeń.