USG, czyli ultrasonograf to precyzyjne urządzenie, które pozwala na obrazowanie narządów wewnętrznych człowieka. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wymiernego obraz poszczególnych układów, jak również przeprowadzenie wstępnej diagnozy. Technologia ta odgrywa także istotną rolę w okresie ciąży, ponieważ ułatwia sprawdzenie tego, czy dziecko rozwija się w prawidłowy sposób.

Czy badanie USG w trakcie ciąży jest obowiązkowe?

Ochrona życia i zdrowia dziecka w łonie matki, jak również samej matki to kwestia istotna. Dlatego polskie prawo przewiduje, iż kobieta powinna wykonać badanie USG czterokrotnie. To jedno z podstawowych narzędzi, które pozwala poddać ocenie prawidłowy rozwój płodu, ale również stwierdzić różnego rodzaju wady i zaburzenia. Badanie ultrasonografem w trakcie ciąży jest w zupełności bezpieczne dla dziecka, ponieważ wykonywane jest w sposób bezinwazyjny. Przeprowadza je praktycznie każdy gabinet ginekologiczny.

Dodatkowo badanie to jest w zupełności refundowane przez NFZ. Każda kobieta ma do niego pełne prawo, jak również do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej niezależnie od tego, czy objęta jest ubezpieczeniem społecznym.

Kiedy wykonać USG ciąży?

Tak naprawdę pierwsze, tego typu badanie przeprowadza się w trakcie pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Lekarz ginekolog Przemysław Pięta może ocenić w ten sposób, czy kobieta faktycznie jest w ciąży, gdy wskazują ku temu objawy, jak również zlokalizować jajeczko płodowe, by uzyskać wiedzę na temat tego, czy zagnieździło się w odpowiedni sposób w macicy. Kolejne trzy badania ultrasonografem wykonuje się w I (pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży), II (pomiędzy 18 a 22 tygodniem) oraz III (pomiędzy 28 a 32 tygodniem) trymestrze. Dodatkowo również natychmiastowo po 40. tygodniu ciąży. Informacje, które lekarz uzyskuje w ten sposób, są kluczowe do tego, by w realny sposób ocenić termin porodu.

Dlatego też kobietom w ciąży zaleca się regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym.