Grzybica stóp- wstydliwy problem, którego nie można zignorować.

Materiał partnera
2019-05-06
badanie

Grzybica stóp uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Według statystyk choruje na nią co piaty Polak, ale dane te szybko się dezaktualizują, ponieważ można się nią zarazić w bardzo łatwy sposób. Jest to choroba, której się wstydzimy i próbujemy wyleczyć ją na własną rękę. Tymczasem, by całkowicie wygrać walkę z grzybicą stóp, potrzebna jest pomoc podologa. Czym objawia się choroba i jakie są jej przyczyny?

Czym właściwie jest grzybica?

Powodem zmian, które pojawiają się na stopach są  chorobotwórcze grzyby. Do gatunków, które najczęściej je atakują  można zaliczyć dermatofity, drożdżaki i grzyby drożdżopodobne oraz grzyby pleśniowe. Idealnym środowiskiem dla ich rozwoju jest zacienione, ciepłe i wilgotne miejsce. Znajdują je właśnie na naszych stopach i zaczynają się rozmnażać, co prowadzi do wystąpienia nieprzyjemnych objawów.

Objawy choroby

W zależności od stopnia nasilenia choroby, objawy są bardziej dokuczliwe. W początkowej fazie grzybicy stóp odczuwamy ich swędzenie oraz pieczenie , co najczęściej ignorujemy. W późniejszym etapie na skórze stóp - a w szczególności między palcami- pojawiają się nieestetyczne zmiany w postaci drobnych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. Świąd staje cię coraz trudniejszy do zniesienia, a skóra stóp jest zmacerowana i stale wilgotna. Do tego wszystkiego pojawia się przykry zapach, którego trudno się pozbyć. Zmiany zachodzą także w obrębie paznokci. Najczęściej występujące objawy to pojawienie się przebarwień oraz zmian w budowie płytki. Paznokcie mogą stać się także obrzęknięte i bolesne.

Drogi zakażenia oraz leczenie

Grzybicą stóp można zarazić się w bardzo prosty sposób. Wystarczy mieć bezpośredni kontakt z osobą, która na nią choruje. Ponadto zarażenie następuje także poprzez kontakt pośredni- styczność z zainfekowanym ręcznikiem, butami czy wykładziną. Grzybicy stóp z łatwością można się nabawić korzystając z publicznych basenów, łaźni czy sauny. Niebezpieczne jest również wypożyczanie butów w kręgielni czy łyżew na lodowisku. Z racji tego, że choroba jest wstydliwa, wiele osób podejmuje się jej leczenia samodzielnie. Co prawda w aptekach dostępnych jest mnóstwo środków przeciwgrzybiczych dostępnych bez recepty, ale praktycznie zawsze są one niewystarczające. Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić, jakie grzyby wywołały chorobę i dopiero wtedy z nią walczyć. W profesjonalnym gabinecie podologicznym takim jak np. Podomedi, wykwalifikowany podolog skieruje nas najpierw na badanie mykologiczne. Dopiero po uzyskaniu jego wyniku, wdroży odpowiednie leczenie, które będzie gwarancją powrotu do zdrowia. Ponadto podolog zajmie się rekonstrukcją zmian wywołanych przez grzybicę. Pomoże on w odbudowie zdrowej płytki paznokciowej, a także sprawi, że skóra na stopach odzyska dawny wygląd.

Opracowanie artykułu:

Podomedi Magdalena Tkaczyk

ul. św. Antoniego 26, 97-200 Tomaszów Mazowiecki łódzkie
e-mail