Hashimoto – czym jest i w jaki sposób możesz zdiagnozować?

Materiał partnera
2019-05-28

Obecnie mówi się, że choroba Hashimoto jest czymś nowym, co pojawiło się wraz z rozwojem cywilizacji. Istnieje ona jednak od wieków, lecz dopiero teraz można ją szybko wykryć, dzięki doświadczeniu lekarzy i nowoczesnym sprzętom medycznym. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że chorujesz na Hashimoto i dokąd najpierw się udać, aby móc szybko i skutecznie zdiagnozować problem?

Objawy Hashimoto

Przyczyny pojawiania się Hashimoto nie są znane. Można doszukiwać się ich w uwarunkowaniach genetycznych, nieleczonych infekcjach organizmu, nieprawidłowej diecie (niedobory witaminy D) oraz nadmiernym stresie. Widomo, że jest to choroba autoimmunologiczna i wynika z nieprawidłowego funkcjonowania systemu odpornościowego organizmu. Również objawy mogą być bardzo różnorodne, każdy przechodzi ją na swój sposób. Niektóre osoby mają kilka mało znaczących objawów – na innych spada cały ich zestaw. Skutkiem Hashimoto jest przewlekły stan zapalny tarczycy, który zaburza jej czynności wydzielnicze.

 

Objawy Hashimoto:

  •       przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu;
  •       nadmierna senność, częste zasypianie w ciągu dnia;
  •       trudności z koncentracją;
  •       nerwowość;
  •       bóle mięśni;
  • suchość skóry i błon śluzowych;
  • wypadanie włosów.

Rozregulowane hormony tarczycy mogą przyczyniać się również do otyłości i zatrzymywania wody w organizmie lub wręcz przeciwnie – problemów z przybieraniem na wadze. 

Czy pomoże internista?

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojący objawy, które mogą świadczyć o chorobie Hashimoto, zawsze w pierwszej kolejności należy udać się do internisty. Może okazać się, że złe samopoczucie jest wynikiem innej choroby lub nieprawidłowej diety (niedobory witamin, minerałów itd.). Lekarz pierwszego kontaktu zleci przede wszystkim morfologię i biochemię krwi oraz wypyta o szczegóły takie jak dieta, aktywność fizyczna, styl życia i inne aspekty, mogące przyczyniać się do niepokojących objawów.

Trudna walka z hormonami

Tarczyca jest organem, który ma ogromny wpływ na zdrowie organizmu. Z tego powodu leczenie Hashimoto odbywa się głównie przez przyjmowanie hormonów tarczycy oraz uzupełnianie ewentualnych niedoborów. Jeśli internista zauważy nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy, od razu skieruje Cię do endokrynologa, który pomoże dobrać leki i w razie konieczności zleci dalsze badania. Lek. Oleg Tsarakhow z Przychodni Ogólnej w Bolesławcu wspomina, że zwykle endokrynolodzy przeprowadzają szczegółowe badanie USG tarczycy, które ma na celu sprawdzić jej stan i obecność ewentualnych guzków. Leczenie Hashimoto zwykle nie należy do kosztownych, gdyż tabletki z hormonami tarczycy nie tylko są w dużym stopniu refundowane przez NFZ, ale nawet 100% ceny nie jest wysokie.

Opracowanie artykułu:

Przychodnia Ogólna Tsarakhov Oleg

ul. Miarki 10, 59-700 Bolesławiec dolnośląskie
e-mail