Jak dbać o siebie w ciąży?

Materiał partnera
2019-09-24

Ciąża to wyjątkowy stan, który zmienia życie każdej kobiety. Chociaż wciąż pokutuje powiedzenie, że „ciąża to nie choroba”, jest to taki moment, gdy przyszła mama i jej otoczenie powinni przykładać dużo większą wagę do jej komfortu i dbania o siebie. Jest to bowiem stan, gdy cały organizm przestawia się na zupełnie inny tryb funkcjonowania. Jak dbać o siebie w ciąży?

Zdrowa dieta

Gdy kobieta zajdzie w ciążę, może odczuwać wstręt do jakiegoś typu pokarmu, a inne, których wcześniej nie lubiła, mogą stać się największym przysmakiem. Odpowiedzialne są za to hormony i sygnały wysyłane przez organizm o zapotrzebowaniu na konkretny typ witamin czy minerałów. Oprócz wyeliminowania ze swojej diety produktów, które jednoznacznie szkodzą dziecku, takich jak: alkohol, surowe mięso, produkty z niepasteryzowanego mleka itp., przyszła mama powinna zrewidować swoje nawyki żywieniowe. Jest to moment, kiedy dzieli się tym, co zjadła, ze swoim dzieckiem. Jeśli ciężarna przyjmuje za mało składników odżywczych, które są potrzebne do wzrostu płodu, może on skorzystać z zapasów, które znajdują się w organizmie, powodując niedobory u mamy. Warto więc zadbać o to, by na talerzu ciężarnej znalazły się warzywa, owoce, dobre źródła białka itd. Wyeliminować należy natomiast fast foody, słodycze czy produkty nadmiernie solone, które mogą prowadzić do nadciśnienia czy cukrzycy ciążowej. Przyszła mama powinna pić dużo wody mineralnej.

Aktywność fizyczna

Jeśli nie ma przeciwskazań lekarskich, ciężarna nie musi rezygnować z aktywności fizycznej. Wystarczą regularne spacery, które na pewno poprawią samopoczucie przyszłej mamy. Bardzo dobrym pomysłem jest pływanie czy lekkie zajęcia fitness dla ciężarnych. Należy zrezygnować z uprawiania sportów kontaktowych, powodujących gwałtowne zmiany pozycji, grożących upadkiem, związanych z podnoszeniem ciężarów itp. Wszystkie z nich niosą za sobą niepotrzebne ryzyko odklejenia się łożyska lub innych powikłań związanych z uciskiem w miejscu macicy.

Kontrola specjalisty

Każda ciężarna powinna być od początku ciąży pod kontrolą specjalisty. Regularne wykonywanie badań pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowości zarówno u przyszłej mamy, jak i płodu. Istnieją takie operacje, które można wykonywać jeszcze, gdy dziecko znajduje się w macicy, dlatego rutynowe odwiedzanie gabinetu ginekologicznego czy konsultacje z położną powinny być obowiązkowe. Świetni ginekologowie-położniczy pracują np. w gabinecie Medifemme s.c. Gabinet chorób kobiecych w Płocku – zadbają oni o zdrowie ciężarnej kobiety na każdym etapie od założenia karty ciąży do zakończenia połogu.

Dbanie o psychikę

Zarówno kobiety w ciąży, jak i ich bliscy powinni zwracać uwagę nie tylko na stan fizyczny, ale też psychiczny przyszłej mamy. Znane są przypadki depresji jeszcze w ciąży, która może przerodzić się w depresję poporodową. Jest to ciężka choroba, która zagraża nie tylko zdrowiu matki, ale też dziecka. Nie powinno się więc bagatelizować jej pierwszych objawów.

Opracowanie artykułu:

Medifemme s.c. Gabinet chorób kobiecych

ul. Norbertańska 9/1, 09-402 Płock mazowieckie
e-mail
www