Od 1 stycznia 2020 roku w naszym kraju zaczęły obowiązywać tzw. e-recepty. Pomimo upływu czasu pacjenci wciąż nie do końca wiedzą ile czasu mają na realizację recepty. Okazuje się, że jest to uzależnione od kilku czynników, tj. terminu ważności recepty, rodzaju lekarstw oraz daty realizacji. Razem z Apteką Vanilia postanowiliśmy więc jeszcze raz wyjaśnić te wszystkie zawiłości dotyczące e-recept.

Ile czasu mamy na wykupienie e-recepty?

Standardowa e-recepta ważna jest przez 30 dni. Jednak termin ten w pewnych sytuacjach ulega skróceniu lub wydłużeniu. Jeżeli na recepcie znajdują się antybiotyki, to na ich wykupienie mamy zaledwie 7 dni od daty ich wystawienia. W przypadku preparatów immunologicznych termin ten wydłuża się aż do 120 dni.

Receptę 30-dniową można wykupić później tylko jeśli lekarz zaznaczy inną datę realizacji. Wtedy 30 dni liczone są właśnie od tej daty realizacji, a nie od daty wystawienia dokumentu.

Istnieją również e-recepty, które są ważne aż 365 dni. Takie rozwiązanie stosowane jest u pacjentów przewlekle chorych, którzy muszą na stałe przyjmować określone leki. Rocznej recepty nie można jednak wystawić na środki odurzające i lekarstwa psychotropowe (obowiązuje termin 30-dniowy).

O czym jeszcze należy pamiętać?

Podczas korzystania z e-recept należy również pamiętać o kilku ważnych zasadach związanych z ich realizacją. Pierwszą z nich jest możliwość wykupienia zbiorczej recepty w kilku aptekach. Przykładowo w osiedlowej aptece kupujemy lekarstwo A, a po preparat B i C jedziemy do innej apteki. Jednak jak podkreśla farmaceuta z Apteki Vanilia:

Trzeba też wiedzieć o tym, że jeśli wykupimy tylko jedno opakowanie leku A, a na recepcie znajdują się np. 2 opakowania tego specyfiku, to po drugie opakowanie musimy już się udać do tej samej apteki.

Kolejną istotną kwestią jest sposób realizacji rocznych e-recept. Pomimo tak długiego terminu, receptę należy zacząć realizować w ciągu 30 dni od jej daty wystawienia (lub daty „realizacji od”). W przeciwnym wypadku farmaceuta jest zmuszony odliczyć niewykorzystaną dawkę danego leku, więc nie będziemy mogli wykupić wszystkich opakowań z recepty. Jeśli dotrzymamy tego 30-dniowego terminu, to po kolejne porcje tego farmaceutyka będzie można się już zgłosić w dowolnym terminie (ważne, aby tylko nie opłynęło 365 dni). Dobrą praktyką przy rocznych receptach składających się z kilku różnych pozycji jest więc wykupienie w ciągu 30 dni, chociaż po jednym opakowaniu każdego ze środków farmakologicznych.