Wszelkie nieprawidłowości stóp, ich niewłaściwe ustawienie oraz wady postawy korygują wkładki ortopedyczne do butów. Ich zadaniem jest odciążenie nóg, wsparcie kręgosłupa, kolan i bioder, usunięcie towarzyszących bólów oraz terapia określonych schorzeń ortopedycznych. Niwelują również zmęczenie nóg i przywracają komfort w trakcie chodzenia. Jak je zatem dobrać do butów i gdzie można je wykonać?

Jak wybrać wkładki korekcyjne do butów?

Przed ich dopasowaniem trzeba przeprowadzić badanie podoskopowe. Wykonuje je zwykle każdy gabinet podologiczny lub sklep rehabilitacyjny. Diagnostyka polega na stanięciu na specjalnej podświetlanej płycie. W ten sposób możliwa jest kontrola położenia styku stopy z oparciem oraz jej budowa względem obciążenia. Jeśli w trakcie badania została wykryta duża wada, potrzebne będzie sporządzenie specjalnych wkładek. Wykonuje się je na miarę i na podstawie otrzymanego wycisku stopy. Do niewielkich wad z kolei wystarczą te o działaniu profilaktycznym. Chociaż poprawiają komfort poruszania się, nie wpływają na ustawienie stóp. Istnieją przy tym specjalne dla diabetyków, sportowców, odciążające lub uzupełniające (np. po amputacjach). Służą do leczenia:

  • Płaskostopia: poprzecznego i podłużnego,

  • Stóp: koślawych lub wydrążonych,

  • Paluchów: koślawych lub sztywnych,

  • Ostróg piętowych:  stan zapalny w obrębie kości piętowych skutkujący dolegliwościami bólowymi,

  • Zespołu stopy wrażliwej: różnego rodzaju zniekształcenia.

Wskazaniami do ich noszenia są również skolioza, koślawe kolana, asymetria kończyn czy wszelkie inne schorzenia obejmujące nogi. Wykonuje się je z różnego tworzywa np. skóry lub kopolimeru, umożliwiającego dopasowanie do punktów nacisku stopy. Zwykle trzeba je wymieniać po ok. 6-12 miesiącach użytkowania.

Wkładki na płaskostopie i na stopę pronującą

Stosuje się je w przypadku leczenia płaskostopia podłużnego, poprzecznego oraz podłużno-poprzecznego, oznaczającego obniżenie poszczególnych łuków stóp. Wkładki na płaskostopie podnoszą stopy od wewnętrznej strony lub w ich przedniej centralnej części. Tam jest zlokalizowana tzw. pelota, która odciąża kości śródstopia.

Z kolei wkładki korekcyjne do butów na stopę pronującą (ze zwiększonym przechyleniem się przyśrodkowej kostki do środka w trakcie przenoszenia ciężaru w czasie poruszania się) mogą być miękkie lub twarde. Są przeznaczone do korekcji wad lub niwelowania dolegliwości. Przed ich wybraniem należy wykonać odcisk stóp na specjalnej piance. Dopiero wtedy możliwe jest sporządzenie ich na miarę i odpowiednie wymodelowanie.

Wkładki supinujące dla dzieci

Stopy koślawe to najczęstsze schorzenie dotykające dzieci. Dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiedniej terapii. Pomogą w tym odpowiednie wkładki ortopedyczne. Wkładki supinujące wspomagają leczenie i niwelują koślawość stóp i kolan oraz zapobiegają zniekształceniom w obrębie kręgosłupa i bioder. Mogą odwracać  odpowiednio stęp (łączy stopę z golenią) lub pięty (tyłostopie). Dodatkowo wyróżnia się korytkowe lub z pelotą. Dla najmłodszych dzieci polecane są supinujące memo, które obracają korzystnie przyśrodkową część stopy. Dobiera się je indywidualnie do potrzeb małych pacjentów. W tym celu trzeba skorzystać z pomocy lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty.

Wady i deformacje stóp mogą być dziedziczne, związane z chorobami lub być skutkiem niedopasowanego obuwia. Wizyta u ortopedy i podjęcie leczenia przywraca komfort podczas chodu, pomaga w utrzymaniu odpowiedniej postawy ciała, a dodatkowo odciąża i niweluje powstały ból. Specjalne wstawki do butów są niezwykle pomocne w przypadku deformacji stóp np. halluksów czy płaskostopia.