Białe i równe zęby nie tylko gwarantują ładny uśmiech, ale również ułatwiają właściwe dbanie o higienę jamy ustnej. Do leczenia wad zgryzu i innych nieprawidłowości zębowych najczęściej wykorzystuje się aparaty ortodontyczne. Ich różne rodzaje umożliwiają dopasowanie odpowiedniego typu aparatu do potrzeb danego pacjenta. Jak działa aparat na zęby i jak długo powinno się go nosić? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Aparat ortodontyczny – jak działa?

Najważniejszym elementem każdego aparatu ortodontycznego jest łuk. Oprócz niego montuje się także specjalne części, które mają za zadanie wpływać na zęby, aby można było je odpowiednio przesunąć. Poszczególne elementy aparatu łączy się zazwyczaj drobnym drucikiem.

Jeśli chodzi o samo działanie aparatu ortopedycznego, to opiera się ono głównie na tym, że łuk wykonuje nacisk na zęby, co w rezultacie prowadzi do przemieszczania się ich w odpowiednie miejsca. Nacisk ten jest jednak bardzo powolny i niewidoczny dla ludzkiego oka, poprzez co cały proces leczenia ortodontycznego jest dosyć czasochłonny.

Jakie są rodzaje aparatów na zęby?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych. Są to aparaty ruchome (zdejmowane) oraz stałe. Leczenie aparatami ruchomymi najczęściej stosuje się u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu, aby skorygować wady zgryzu i wesprzeć właściwy rozwój łuków szczękowych. Po pewnym czasie aparat zdejmowany można wymienić na aparat stały, aby kontynuować leczenie. Aparaty ruchome stosuje się także w celu utrwalenia zmian w położeniu zębów, osiągniętych dzięki leczeniu aparatem stałym.

Zazwyczaj aparaty stałe zakłada się u starszej młodzieży i osób dorosłych, gdy wyrżnięte są już wszystkie zęby stałe. Gabinet Ortodontyczny Halina Wasilewska pomoże dobrać odpowiedni aparat ortodontyczny, w zależności od wady i wieku pacjenta.

Jak długo należy nosić aparat ortodontyczny?

Kwestia tego, ile czasu powinno nosić się aparat ortodontyczny, zależy od kilku czynników. Z pewnością znaczenie ma wiek pacjenta, gdyż najczęściej szybkie wdrożenie leczenia wpływa na jego skrócenie. Znaczącym czynnikiem jest również wada zgryzu. Gdy okazuje się ona poważna, a w grę wchodzi także współpraca z chirurgiem, czas zdecydowanie się wydłuża. Przeciętny czas noszenia aparatu na zęby przez młodzież wynosi od 1 do 1,5 roku, a u dorosłych przynajmniej półtora roku. Jeśli nie chcemy, by czas leczenia uległ wydłużeniu, najlepiej jest stosować się do zaleceń ortodonty.