Publiczna służba zdrowia posiada własne karetki, które wzywane są do osób potrzebujących pomocy lekarskiej. Warto jednak wiedzieć, że funkcjonuje również prywatny transport medyczny i sanitarny. Spełnia on wszelkie niezbędne wymagania i zapewnia bezpieczeństwo pacjentom. Sprawdźmy zatem, na czym dokładnie polega i kiedy warto z niego skorzystać. 

Czym jest transport medyczny?

Tym terminem określamy przewóz pacjenta do jednostki służby zdrowia w razie stanu uniemożliwiającego samodzielne poruszanie się. Odbywa się to z zastosowaniem specjalistycznego pojazdu wyposażonego w sprzęt medyczny. Przewóz chorego przebiega pod czujnym okiem wykwalifikowanych osób. Co ciekawe, różni się od transportu sanitarnego, który nie tylko ma inne oznaczenie karetki („T” w przypadku sanitarnego, „P” lub „S” w przypadku medycznego), ale też posiada inną funkcję. Transport medyczny jest nastawiony na przewóz pacjenta, który nie może się ruszać, w przeciwieństwie do karetek transportowych typu „T”. Medyczne karetki są także znacznie lepiej wyposażone, między innymi w urządzenia służące do ratowania życia – na przykład defibrylatory czy butle tlenowe.

Jakie są systemy transportu medycznego?

Jak zostało wspomniane, karetki mają różne oznaczenia. W transporcie medycznym są dwa rodzaje – „P” oraz „S”. Pierwszy skrót pochodzi od słowa „podstawowy”. Wewnątrz karetki znajduje się bowiem przynajmniej dwóch ratowników medycznych. Natomiast drugie oznaczenie pochodzi od wyrazu „specjalistyczny”. Taka wersja transportu musi zawierać wewnątrz pojazdu lekarza, pielęgniarkę i ratownika medycznego. Choć często łączymy karetki ze szpitalami, nie zawsze tak jest. Prywatny transport medyczny, na przykład firmy Mazovia Medical Plus z Błonia, zajmuje się chorymi na zlecenie przychodni, szpitali lub domów opieki. Dzięki umowom podpisanym między publicznymi zakładami opieki zdrowotnej a prywatnymi firmami, zmniejsza się prawdopodobieństwo niedoboru sprzętu lub personelu.

Jakie są inne zadania prywatnej obsługi medycznej?

Jedną z często spotykanych usług oferowanych przez prywatne firmy zajmujące się obsługą medyczną jest zabezpieczanie imprez masowych. W dużych skupiskach ludzi nagminnie występują wypadki, zasłabnięcia lub inne sytuacje, które zagrażają życiu czy zdrowiu zgromadzonych. Co więcej, podczas masowej imprezy służby ratunkowe mają utrudnione zadanie nie tylko z przyjazdem, ale też z odnalezieniem poszkodowanych na miejscu wydarzenia – a przecież liczą się sekundy. Z tego powodu organizatorzy imprez są zobowiązani do wynajęcia ratowników medycznych, którzy znajdując się bezpośrednio na danym terenie, będą w stanie natychmiast zareagować, co tym samym zwiększa skuteczność niesionej pomocy.