Wiele osób mających problem z widzeniem przedmiotów zarówno bliskich, jak i dalekich, używa na zmianę dwóch par okularów. Jednak lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem są okulary progresywne stanowiące wynalazek, który zrewolucjonizował dziedzinę korekcji wzroku u osób po 40. roku życia. Sprawdź, jak działają okulary progresywne oraz co mówią o nich specjaliści pracujący w Zakładzie Optycznym Rosa.

Czym są i jak działają okulary progresywne?

Okulary progresywne, czyli wieloogniskowe, powstały dzięki Benjaminowi Franklinowi, który skleił soczewki o dwóch mocach. Zrobił to, ponieważ był poirytowany koniecznością ciągłej zmiany okularów. O tym, jak działają okulary progresywne, opowiada specjalista pracujący w Zakładzie Optycznym s.c. Michał Rosa, Patrycja Rosa w Opolu:

W soczewce progresywnej wyróżnia się cztery obszary o różnych właściwościach. Na samej górze mamy obszar dali umożliwiający prowadzenie samochodu czy patrzenie na obiekty znajdujące się daleko. W centralnej części soczewki jest obszar pośredni, zwany też progresywnym. Na dolnej części soczewki znajduje się obszar bliży, dzięki któremu można na przykład czytać książki. Po bokach soczewki jest też obszar peryferyjny, w którym niestety wyraźne widzenie nie jest możliwe, niezależnie od odległości. Współcześnie dąży się do zminimalizowania obszaru peryferyjnego.

Dla kogo okulary progresywne będą najlepszym wyborem?

Do grupy, dla której dedykowane są okulary progresywne, należą osoby po 40. roku życia. Wynika to z tego, że w tym wieku bardzo pogarsza się umiejętność widzenia blisko. Nazywa się to zjawisko „syndromem długich rąk”, ponieważ czytanie książki jest możliwe tylko po odsunięciu jej na odpowiednią odległość. Wtedy niezbędne są okulary do bliży. Problem pojawia się jednak w przypadku osób, które dotychczas nosiły soczewki do dali, tzw. „minusy”.  Wtedy konieczne jest noszenie na przemian dwóch soczewek o różnej mocy lub zastosowanie okularów progresywnych, które są lepszym wyborem, nie tylko ze względu na cenę. Ich zaletą jest również to, że zakłada się je rano, a zdejmuje dopiero wieczorem, dzięki czemu mają żywotność znacznie dłuższą niż okulary stale zakładane i ściągane. W celu dobrania odpowiednich okularów progresywnych, warto udać się do renomowanego zakładu optycznego, w którym liczyć można nie tylko na produkty najwyższej jakości, lecz także na specjalistyczną pomoc.