Depresja u dzieci to bardzo poważny problem, z którym boryka się coraz więcej rodziców. Czasem ciężko jest rozpoznać, dlaczego pociecha jest przygnębiona. Czy ma jakieś problemy np. w szkole? Czy może jest to już początek depresji? Dlatego, gdy komunikacja z dzieckiem jest utrudniona, a wyraźnie widać, że dzieje się z nim coś złego, należy skorzystać z pomocy poradni psychologicznej np. Akademii Zdrowia, Pasji i Nauki z Gorzowa Wielkopolskiego.

Jakie są objawy depresji u dzieci?

Objawy depresji u dzieci mogą przybrać różne formy bardziej lub mniej charakterystyczne dla tej choroby. Są to między innymi: smutek i przygnębienie, odczucie bezpodstawnego lęku, ciągłe poczucie zagrożenia, zobojętnienie, niechęć do wykonywania lubianych dotąd czynności, apatia. Jednak o początku depresji u dzieci mogą także świadczyć:

  • utrudniona komunikacja z dzieckiem,

  • bóle brzuch, nudności, wymioty, kołatanie serca oraz inne powracające dolegliwości,

  • problemy z jedzeniem,

  • trudności z zasypianiem,

  • agresywne zachowanie,

  • poczucie bycia niepotrzebnym,

  • niska samoocena,

  • sięganie po substancje psychoaktywne.

Jeżeli zauważymy, że radosne dotąd dziecko zaczyna zachowywać się inaczej, niż zwykle, należy od razu podjąć działania mające na celu poznanie przyczyn takiego stanu. Oprócz rozmowy warto skorzystać z konsultacji psychologicznej, którą oferuje np.  Akademia Zdrowia, Pasji i Nauki, specjalizująca się w leczeniu depresji u dzieci oraz wszelkiego rodzaju uzależnień np. od telefonu, Internetu, gier czy smartfona.

Na czym polega pomoc psychologa dziecięcego w leczeniu depresji?

Pomoc psychologiczna opiera się na regularnych spotkaniach terapeutycznych. Psycholog na  podstawie rozmów z dzieckiem i jego rodzicami stara się poznać przyczyny depresji, by wdrożyć jak najbardziej skuteczne metody postępowania. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że leki przeciwdepresyjne u młodych ludzi stosuje się tylko w przypadku ciężkiego przebiegu choroby. Leczenie depresji u dzieci opiera się na wzajemnej komunikacji i mówieniu o emocjach. Tylko ścisła współpraca z psychoterapeutą, a także dobrowolna praca dziecka nad samym sobą, mogą skutecznie pozbyć się tej coraz częściej dotykającej najmłodsze pokolenie choroby. Dlatego nie wolno bagatelizować żadnych objawów mogącej się rozwijać depresji. Im szybciej skorzystamy z pomocy psychoterapeuty dziecięcego, tym szybciej nasze dziecko będzie miało szansę wygrać z tą chorobą.