Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy wiele osób dopada przeziębienie. Zaczyna się od kataru lub lekkiego bólu głowy, a z czasem może przerodzić się w poważną infekcję. Żeby tego uniknąć, trzeba reagować już od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Czy warto korzystać z domowych sposobów zamiast zwykłych lekarstw i kiedy należy niezwłocznie wybrać się do lekarza?

Domowe sposoby – czy są skuteczne?

Domowe sposoby na przeziębienie zwykle opierają swój skład na ziołach oraz owocach. I choć wiele osób nie wierzy w działanie tego typu specyfików, nie da się zaprzeczyć, że są one stosowane od tysięcy lat. Nie bez powodu! Zioła mogą zdziałać cuda, jednak należy je odpowiednio dobierać, w zależności od objawów.

 

Naturalne sposoby na:

  •     Kaszel – najlepsze efekty dają napary lub wyciągi z tymianku, podbiału oraz prawoślazu.
  •     Katar – w przypadku kataru pomaga inhalacja z dodatkiem olejków eterycznych np. miętowego lub eukaliptusowego. Przyniesie ulgę przy zatkanym nosie, ułatwiając usunięcie wydzieliny.
  •     Ból gardła – najpopularniejszym ziołem stosowanym w leczeniu bólu gardła jest szałwia. Płukanie gardła szałwią to sposób, który poleca się nie tylko przy lekkim bólu, ale także poważniejszych infekcjach bakteryjnych.
  •     Ból głowy – na ból głowy pomaga picie naparu z mieszanek ziołowych, które w swoim składzie zawierają między innymi melisę, miłorząb, chmiel lub rumianek.

 Zioła i inne naturalne specyfiki pomagające w walce z przeziębieniem można znaleźć między innymi w Aptece Św. Barbary, która znajduje się w miejscowości Knurów na terenie województwa śląskiego.

Kiedy do lekarza?

Nie zawsze zioła będą skuteczne, gdyż przy poważniejszych infekcjach konieczne jest podanie bardziej skoncentrowanych lekarstw. Jeśli przeziębienie nie ustępuje po mniej więcej trzech dniach, a jego objawy zaczynają się nasilać, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybranie się do lekarza. Nie warto zwlekać zbyt długo, gdyż może okazać się konieczna antybiotykoterapia. Trzeba też pamiętać, aby nigdy nie przyjmować żadnych lekarstw bez konsultacji ze specjalistą, szczególnie tych na receptę (nawet jeśli wcześniej były zapisane z podobnego powodu). Przed przyjęciem jakiegokolwiek leku lub suplementu, warto spytać o radę lekarza lub chociaż farmaceutę. Niestety, w dzisiejszych czasach w sprzedaży można znaleźć tysiące lekarstw na przeziębienie, które w niektórych przypadkach będą niewskazane. Dostępne są nie tylko w aptekach – gdzie wydają je odpowiednio wykwalifikowane osoby – ale też w drogeriach, a nawet zwykłych sklepach spożywczych. Konieczne jest dokładne przeczytanie załączonej ulotki.