Odleżyny stanowią częsty problem wśród osób starszych, które ze względu na stan zdrowia lub trudności w poruszaniu się spędzają większość czasu w pozycji leżącej. Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu wspomnianych uszkodzeń? Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia? Jak postępować, gdy już się pojawią? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielają specjaliści z firmy Senior.

Co warto wiedzieć o odleżynach?

Mianem odleżyn określa się miejscowe uszkodzenia spowodowane martwicą lub ubytkiem skóry. Główną przyczyną ich powstawania jest niedożywienie oraz niedotlenienia tkanek wywołane zaburzeniami krążenia. Zazwyczaj występują one w okolicach pośladków, kości krzyżowej, stawów biodrowych, pięt, a także kolan. Właśnie te miejsca są najbardziej narażone na ucisk. Pojawieniu się opisywanych problemów sprzyjają jednak również inne czynniki, na przykład miażdżyca, cukrzyca, anemia, zaburzenia czucia czy nadwaga.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że istnieją różne stopnie zaawansowania odleżyn. Najczęściej stosowaną klasyfikacją jest skala Torrance’a. Najpierw na skórze pojawia się zaczerwienienie, które blednie na skutek ucisku. W drugiej fazie widać już nadżerki, pęcherze oraz obrzęk. Na kolejnych etapach powstają owrzodzenia. Uszkodzeniu ulegają też tkanki podskórne. Odleżyna w finalnym stadium to otwarta rana. Martwica atakuje ścięgna stawy i kości.

Nasuwa się pytanie, co zrobić, by minimalizować ryzyko wystąpienia przywołanych problemów? W tym przypadku kluczowe znaczenie ma odpowiednia opieka geriatryczna. Należy często zmieniać pozycję chorego. Warto też zainwestować w specjalny materac przeciwodleżynowy. Leczenie powstałych już ran zależy od stopnia ich zaawansowania. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu opatrunki jałowe i specjalne plastry lub maści. 

Gdzie uzyskać pomoc?

Leczenie odleżyn to długotrwały proces. Wymaga fachowej wiedzy. Dlatego warto poprosić o pomoc profesjonalistów i skorzystać z usług, firm takich jak Senior. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w opiece nad osobami starszymi. Świadczy szeroko zakrojone usługi z zakresu pielęgnacji odleżyn. Wykwalifikowany personel pielęgniarski może też wesprzeć rodzinę chorego w wykonywaniu innych czynności związanych z żywieniem, higieną, podawaniem leków lub wykonywaniem prostych badań diagnostycznych (mierzeniem ciśnienia, poziomu cukru we krwi, temperatury ciała itp.