Większość z nas nie może doczekać się swojego urlopu. Dni wolne od pracy pozwalają bowiem oderwać się od codziennych obowiązków i zapomnieć o stresie. Jednak czy zawsze tak jest? Zdarza się, że wracamy z urlopu jeszcze bardziej zmęczeni. Co więc zrobić, by dobrze wykorzystać swój wolny czas i cieszyć się wypoczynkiem? Jak prawdziwie odpocząć na wakacjach? Podpowiadamy w artykule.

Jak dobrze wykorzystać urlop i odpocząć od pracy?

Każdy z nas potrzebuje czasem odpocząć od pracy i w pełni się zrelaksować. Jest to niby rzecz oczywista, jednak niektórzy mają problem z wdrożeniem tej zasady w życie. Dzisiaj trudno jest nam odpoczywać. Psycholodzy i psychoterapeuci zauważają, że wiele osób nie wykorzystuje w pełni swoich dni wolnych. Część osób twierdzi, że nie potrzebuje urlopu, inni zaś, nawet jeśli gdzieś wyjadą, to myślami są nadal przy swoich obowiązkach. Jeszcze inni nie mogą sobie pozwolić na wakacje za granicą ze względu na trudną sytuację finansową. Warto jednak pamiętać, że urlop wcale nie musi wiązać się z wyjazdami. Można go spędzić zupełnie inaczej. Każdy ma prawo do odpoczynku i powinien z niego korzystać. Poniżej znajdziesz 5 porad, jak robić to dobrze.

Zaplanuj urlop po swojemu

Pamiętaj, że nie ma uniwersalnej recepty na odpoczynek podczas urlopu. Jedni wolą wylegiwać się na plaży, inni spędzać czas aktywnie, zwiedzać malownicze miasteczka, chodzić na górskie wycieczki lub uprawiać sporty wodne. Ważne, by robić to, co sprawia nam przyjemność, pozwala się zrelaksować i oderwać od rzeczywistości.

Zastanów się więc wcześniej, co sprawi Ci radość, jakie są Twoje oczekiwania. Urlop to czas, gdy w końcu możesz robić to, na co zwykłego dnia nie masz czasu. Możesz rozwijać swoje hobby, postawić na aktywność fizyczną, spotykać się z bliskimi, zwiedzić ciekawe miejsca.

Zaplanuj swój wyjazd, by nic Cię nie zaskoczyło i nie powodowało dodatkowego stresu lub wręcz przeciwnie – nic nie planuj! Być może dzięki temu odpoczniesz od codzienności. Jeśli chcesz, możesz pozwolić sobie na ,,nicnierobienie’’. Do niczego się nie zmuszaj. Pamiętaj też, że wcale nie musisz nigdzie wyjeżdżać, by dobrze wykorzystać wolny czas. Możesz równie dobrze odpoczywać w domu czy na działce, czytając książki czy medytując. Spędź swój urlop tak, jak chcesz. I odpocznij!

Przygotuj się do urlopu

Zanim jednak zaczniesz swój wypoczynek, przygotuj się do niego psychicznie. Przede wszystkim wypełnij do końca wszystkie swoje obowiązki przed urlopem. Nie zostawiaj niczego na potem, by nic nie zaprzątało Ci głowy. Nawarstwiające się zaległości sprawią, nie będziesz w stanie się całkowicie zrelaksować.

Wyznacz też osoby, które zastąpią Cię w pracy w przypadku pilnych spraw podczas Twojej nieobecności. Możesz ewentualnie ustalić ze współpracownikami konkretne godziny, kiedy będzie można się z Tobą skontaktować.

Zapomnij o pracy

Jeśli chcesz prawdziwie odpocząć w dni wolne od pracy, musisz całkowicie oderwać się od swoich obowiązków. Każdy potrzebuje czasem przerwy i czasu na relaks. Nie zabieraj więc na urlop służbowego telefonu czy laptopa, nie sprawdzaj co chwilę poczty e-mail w telefonie, wycisz wszelkie powiadomienia. Zrób sobie też detoks od Internetu. W przeciwnym razie fizycznie faktycznie będziesz na wakacjach, ale mentalnie już gdzieś zupełnie indziej.

Przeczytaj, czym jest i jak osiągnąć work-life balance

Bądź tu i teraz

Nie da się odpocząć, myśląc ciągle o przeszłości lub przeszłości. Nie rozpamiętuj więc ostatnich wydarzeń w pracy ani nie myśl o tym, co Cię czeka po powrocie z urlopu. Staraj się nie myśleć o pracy. Zamiast tego skup się na tym, co Cię otacza i doświadczaj tego, co dzieje się w danej chwili. Zachwycaj się pięknymi widokami, delektuj smakiem pysznego jedzenia, słuchaj szumu morskich fal. Pomoże Ci w tym mindfulness, czyli trening uważności. Tylko będąc tu i teraz docenisz piękne chwile i prawdziwie się zrelaksujesz.

Postaw na relaks i zdrowy sen

Na co dzień zapewne żyjesz w biegu. Nadmiar obowiązków sprawia, że czujesz ciągły stres i podenerwowanie. Urlop powinien być więc odpoczynkiem od pracy i idealnym czasem, aby zmienić swój rytm dnia i pozwolić sobie odpocząć. Poranki zaczynaj np. od niespiesznie wypitej kawy. Możesz też poczytać gazetę lub poleżeć w łóżku nieco dłużej.

Pamiętaj, by się wysypiać. Dzięki temu Twój organizm się zregeneruje i w końcu odpocznie. Nocne życie, nadmiar alkoholu i brak snu wcale nie wpłyną na Ciebie dobrze, a wręcz przeciwnie – może okazać się, że wrócisz do pracy jeszcze bardziej zmęczony. A przecież chodzi o coś zupełnie innego. Podczas dni wolnych masz naładować swoje baterie, by później wrócić do obowiązków ze zwiększoną energią.