Uznane gabinety okulistyczne cechuje przede wszystkim kompleksowa diagnostyka pacjentów, niezależnie od schorzeń narządu wzroku, z którymi się zmagają. Objęcie fachowym leczeniem oraz poradą przekłada się na pozytywny wizerunek lekarza lub poradni. W tej kwestii warto wybrać dobrej jakości aparaturę okulistyczną, która pozwoli na precyzyjne przebadanie i wykrycie nawet najbardziej ukrytych wad oraz chorób.

Wstępne badanie pacjenta

Skuteczna diagnoza w gabinecie okulistycznym nie obejmuje tylko i wyłącznie badania przeprowadzonego z wykorzystaniem dedykowanej do tego celu aparatury. Przede wszystkim każda wizyta bez względu na jej cel i charakter, rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Pozwala to wstępnie określić dolegliwości oraz ustalić sposobu diagnostyki. Najczęściej zaraz po nim pacjent jest proszony o zajęcie miejsca na fotelu ustawionym w odpowiedniej odległości przed tekturową tablicą okulistyczną – tablicą Snellena, na której znajdują się cyfry bądź litery, a w przypadku najmłodszych obrazki. Nadruki mają różną wielkość, co pozwala na ramowe określenie ewentualnie występującej wady wzroku. Mogą występować także w wersji odbicia lustrzanego, w ten sposób umożliwiając pogłębioną analizę. Niezbędne uzupełnienie stanowią próbne oprawki wraz z zestawem szkieł korekcyjnych.

Możliwości poszerzonej diagnozy

Wstępnie określone schorzenie okulistyczne u pacjenta musi być potwierdzone poprzez wykonanie dodatkowych, precyzyjniejszych badań. W takim przypadku w profesjonalnym gabinecie muszą znajdować się podstawowe przyrządy optyczne, które to umożliwią. Sprzedawcą i dystrybutorem aparatury światowej klasy zajmuje się między innymi firma Poland Optical z siedzibą w Cieszynie. Skompletowanie całego sprzętu w przypadku niewielkich gabinetów nie zawsze jest jednak możliwe, dlatego przychodnie lub lekarze prywatni dysponują ich podstawowymi rodzajami. Cały szereg przyrządów natomiast częściej można odnaleźć w klinikach i szpitalach, które dysponują znacznie większą przestrzenią oraz możliwościami. Bardzo często branża medyczna decyduje się na leasing sprzętu, który stanowi zdecydowanie korzystniejszą opcję, aniżeli jego zakup.

Podstawowe rodzaje aparatury

Niezbędny w gabinecie jest tonometr, który najczęściej występuje w postaci urządzenia bezdotykowego. W oko osoby badanej wdmuchiwane jest powietrze. Powoduje to spłaszczenie się rogówki, na podstawie którego automatycznie wyliczane jest ciśnienie wewnątrzgałkowe. Do wykrycia niebezpiecznych uszkodzeń narządu wzroku podstawowy aparat stanowi lampa szczelinowa, składająca się z silnego źródła światła oraz mikroskopu. Pozwala na precyzyjne zbadanie spojówki, tęczówki, soczewki, twardówki oraz rogówki. W przypadku podejrzenia wady wzroku: krótko- lub dalekowzroczności bądź astygmatyzmu pomocny poza tablicami Snellena okaże się autorefraktometr, czyli przyrząd do komputerowego badania wzorku. Po kilku sekundach wykonywania pomiarów, poprzedzonych zakropieniem oczu preparatem z atropiną, okulista otrzymuje wydruk z wynikami, które poddaje analizie. Z kolei do diagnostyki zeza niezbędny będzie synoptofor, który mierzy ustawienie gałek ocznych oraz zakres korespondencji i supresji siatkówkowej.