Coraz wyższe temperatury zachęcają nas do częstszego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niestety wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy rośnie również zagrożenie zarażenia się boreliozą. To najpopularniejsza choroba przenoszona przez kleszcze. Czym charakteryzuje się ta poważna dolegliwość? Poznaj najpopularniejsze objawy ugryzienia niepozornego insekta. Przeczytaj o skutecznych sposobach leczenia i zapobiegania zakaźnemu schorzeniu.

Dlaczego należy chronić się przed kleszczami? Objawy boreliozy   

Wczesna miejscowa, wczesna rozsiana i późna – to trzy podstawowe fazy boreliozy. Fakt, że pierwsza z nich przypomina swoimi symptomami grypę, utrudnia prawidłowe zdiagnozowanie choroby. W innych przypadkach dolegliwość może dać o sobie znać nawet po kilku miesiącach lub latach od zakażenia. Najczęściej do lekarza chorób zakaźnych pacjenci ze skutkami kontaktu z pasożytem zgłaszają się w czasie od czerwca do października. Tendencja ta spowodowana jest wzmożoną aktywnością kleszczy w okresie wiosenno-letnim.

Jak więc rozpoznać boreliozę? Wśród najpopularniejszych objawów ugryzienia pajęczaka wyróżniamy:

1. Symptomy skórne

Bezpośrednio po kontakcie kleszcza ze skórą powstaje najbardziej charakterystyczny przejaw choroby, czyli rumień wędrowny. Występuje w miejscu ugryzienia, ale najczęściej ukazuje się tylko u 1/3 pacjentów. Zmiana ma charakterystyczny wygląd: jest czerwona i przypomina kształtem owal lub okrąg. Utrzymuje się na ciele człowieka do 30 dni i może z czasem się powiększać. Wśród innych symptomów boreliozy wyróżniamy zanikowe zapalenie skórne czy chłoniaka limfocytowego.  

2. Objawy ogólnoustrojowe

Charakterystyczne zmiany skórne boreliozy nie muszą wystąpić u każdego zakażonego. Z tego powodu diagnozowanie choroby jest bardzo trudne, a osoba ugryziona nie zdaje sobie często sprawy z zagrożenia. Po kilku miesiącach mogą wystąpić u niej zmiany narządowe. W wyniku infekcji i przedostania się do krwi bakterii zostają zainfekowane inne części organizmu. Nawet po roku od ukąszenia u pacjenta występują więc objawy podobne do innych popularnych dolegliwości np. zawroty głowy, ociężałość, przemęczenie, gorączka, dreszcze, wypadanie włosów, tiki mięśni, spadek wagi, problemy ze snem, uderzenie fal gorąca czy drętwienie kończyn. Wymienione symptomy mogą oznaczać przewlekłą postać boreliozy.

3. Objawy neurologiczne

Jedną z najpoważniejszych form choroby jest neuroborelioza. Powoduje najbardziej niebezpieczne skutki dla całego organizmu i powstaje, gdy krętki występujące u zakażonych kleszczy zaatakują układ nerwowy. Dzieje się to w przypadku 15-40% chorych, a dolegliwości mogą pojawić się w każdej z trzech podstawowych faz boreliozy. Może prowadzić do zapalenia opon mózgowych, a w skrajnych przypadkach nawet do zapalenia mózgu. Pacjent może cierpieć z powodu neuroboreliozy na przewlekłe bóle głowy, nadmierną męczliwość, neuropatię, zaburzenia czucia czy obniżenie sprawności umysłowej.      

4. Inne przejawy choroby

Szybkie i prawidłowe rozpoznanie boreliozy może utrudniać bogaty wachlarz objawów występujących zarówno we wczesnym, jak i późnym stadium choroby. Do najrzadziej występujących skutków ugryzienia pajęczaka zalicza się miedzy innymi:

  • problemy układu pokarmowego (bóle brzucha, biegunki, refluks oraz zaparcia);
  • zapalenie mięśnia sercowego (skoki pulsu i ciśnienia, bóle w klatce piersiowej czy zaburzenia rytmu serca);
  • zapalenie stawów (obrzęk, bolesność i ocieplenie stawów).

Zapobieganie a diagnozowanie i leczenie boreliozy

Według badań w latach 2006-2016 doszło do trzykrotnego wzrostu zachorowań na boreliozę. Objawy dolegliwości są trudne do rozpoznania nawet przez specjalistów chorób zakaźnych, dlatego symptomów nie można nigdy bagatelizować. Najlepszym sposobem zapobiegania jest odpowiednia profilaktyka. Warto więc pamiętać o odpowiednim stroju na wyprawy do lasów i parków, korzystaniu ze środków odstraszających insekty czy dokładnym przejrzeniu ciała po powrocie ze świeżego powietrza.

Jeśli dochodzi natomiast do zakażenia, to pacjent najczęściej zostaje objęty antybiotykoterapią. Kluczem do odpowiedniej diagnozy są badania laboratoryjne i odpowiednie testy. Warto pamiętać, że nie każde ukąszenie przez kleszcza skutkuje boreliozą – część pajęczaków nie jest bowiem nosicielem choroby.

Sprawdź również: co oznacza rumień i jak go leczyć