Dzieci w różnym wieku częściej niż dorośli cierpią na alergie pokarmowe, skórne i wziewne. Na szczęście zmiana diety, odczulanie, właściwa farmakologia oraz unikanie alergenów pozwala ograniczyć niepokojące objawy. W niektórych przypadkach alergia ustępuje z wiekiem. Przewlekłą formą, częstymi nawrotami oraz uporczywymi dolegliwościami cechuje się jednak katar alergiczny zwany siennym. Choroba ta, czyli alergiczny nieżyt nosa jest łatwa w rozpoznaniu. O tym opowiada pediatra Karolina Prątnicka, która zdradza też, w jaki sposób leczona jest taka przypadłość.

Czym jest i jak objawia się katar alergiczny u dziecka?

Katar alergiczny u dziecka (tzw. katar sienny i alergiczny nieżyt nosa) to przypadłość, której nie można bagatelizować. Podłoże alergiczne choroby może wywołać nawet astmę oskrzelową i inne problemy z układem oddechowym. Istotna jest zatem konsultacja zarówno z pediatrą, jak i alergologiem oraz dermatologiem. Właściwa diagnoza to bowiem podstawia skutecznego leczenia. Jak rozpoznać zaś katar alergiczny u dziecka?

Lekarz Karolina Prątnicka, która prowadzi Indywidualną Specjalistyczną Praktykę Lekarską w swoim gabinecie w Inowrocławiu, do objawów alergicznego nieżytu nosa zalicza:

  • wodnisty wyciek z nosa,
  • wzmożone kichane,
  • niedrożność nosa oraz świąd,
  • obrzęk oczy i łzawienie,
  • cienie pod oczami na skutek zwiększonego przepływu krwi w okolicy zatok,
  • uporczywy kaszel,
  • duszności.

U niektórych dzieci obserwuje się również wysypki skórne, obrzęk twarzy, wymioty i biegunki, a także bóle żołądkowo-jelitowe. Niewielki odsetek przypadków wiąże się z ryzykiem wstrząsu anafilaktycznego. Na ogół jednak alergiczny nieżyt nosa nie zagraża życiu dziecka, ale jest dla niego nieznośną przypadłością utrudniającą normalne funkcjonowanie.

Diagnoza alergicznego nieżytu nosa

Katar alergiczny u dziecka diagnozowany jest w różny sposób. Ważny jest wywiad lekarskich, po którym w wielu przypadkach można postawić trafne rozpoznanie. Ponadto lekarz pediatra może skierować rodzica z pociechą do alergologa oraz pulmonologa w celu wykonania testów alergicznych skórnych i spirometrii. Niekiedy istotne jest oznaczenie miana IgE czy zlecenie pełnej morfologii krwi. Jakie alergeny najczęściej powodują alergiczny nieżyt nosa?

Lekarz Karolina Prątnicka zwraca uwagę rodziców na baczne obserwowanie reakcji na pyłki roślin, roztocze domowe (kurz) oraz sierść i wydzieliny zwierząt (np. ślinę). Na ogół alergeny roślinne uczulają w okresie wiosennym i letnim, a te od psów, kotów czy królików cały rok. W niektórych przypadkach katar sienny powodują grzyby (Candida albicans) oraz pleśniowce (Alternaria, Cladosporium).

Jak wygląda leczenie kataru siennego?

Niestety, jak w przypadku każdej choroby alergicznej również i przy katarze siennym chory powinien unikać kontaktu z alergenami. Po pojawieniu się objawów często podawane są dzieciom glikokortykosteroidy donosowe. Oczy mogą być przemywane solą fizjologiczną a skóra naturalnymi mydłami z neutralnym pH. Starszym pociechom i przy zaostrzonych objawach lekarz może przepisach leki przeciwhistaminowe. Czy istnieje zaś szansa na pełne wyleczenie i brak nawrotów przypadłości?

Pediatra Karolina Prątnica oraz inni specjaliści zgodnie stwierdzają, iż w wielu przypadkach zakres objawów i częstotliwość pojawiania się kataru siennego maleją wraz z wiekiem. Ważna jest też immunoterapia, czyli swoiste przyzwyczajanie organizmu do alergenu poprzez tabletki podjęzykowe lub zastrzyki podskórne. Odbywa się to jednak tylko po wykryciu czynnika uczulającego.