Podczas gdy pogoda za naszymi oknami sprawia, że najchętniej całe dnie spędzalibyśmy w łóżku i nieustannie czujemy się zmęczeni, warto pamiętać, aby regularnie dawać naszemu ciału możliwość zrelaksowania się i prawdziwego wypoczęcia. Warto w tym celu zorganizować sobie domowe SPA, aby odzyskać zdrowie przez wodę, jak robili to już starożytni Rzymianie.

Co to jest SPA?

Określenie SPA pochodzi, w zależności od tego, kogo spytać, od łacińskiego wyrażenia salus per aquam, czyli „zdrowie przez wodę” lub też od belgijskiego miasta Spa, które już od starożytnych czasów słynęło z leczniczych właściwości występujących tam wód termalnych. Kiedyś nazwa „SPA” funkcjonowała wyłącznie w odniesieniu do kurortów z wodami leczniczymi. Obecnie używamy jej dużo szerzej, odnosząc ją do miejsc zapewniających różnorodne zabiegi mające na celu poprawę zdrowia i samopoczucia. Wciąż, zastanawiając się, jak zrobić domowe SPA, nie możemy zapomnieć o wodzie.

Jak zorganizować domowe SPA?

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na skorzystanie ze specjalistycznych uzdrowisk, często musząc zadowolić się taką regeneracją, jaką możemy zorganizować sobie w domu. Nie oznacza to, że domowe SPA będzie mniej wartościowe i relaksujące. Wystarczy odpowiednio je zorganizować, a przede wszystkim – skupić się na swojej przyjemności i wypoczynku. Wszystko co potrzebne do jego zorganizowania, kupisz w dowolnej drogerii, albo supermarkecie. W pierwszej kolejności upewnij się, że masz przed sobą wolny dzień, podczas którego nikt nie będzie cię rozpraszał.

Kąpiele

Zawsze wiązało się ono przede wszystkim z leczeniem przez wodę, dlatego podczas organizowania SPA w domu, nie możemy zapomnieć o tym, absolutnie kluczowym, elemencie. Przyjemna kąpiel pozwoli nam zrelaksować się psychicznie i jednocześnie rozluźnić nasze mięśnie. Aby była prawdziwie skuteczna, zadbajmy, aby wpływała na wszystkie nasze zmysły. Zadbajmy o odpowiednie oświetlenie łazienki, użyjmy świec. Dobrym pomysłem jest też użycie olejków aromatycznych.

Jeśli chcemy zrelaksować się w starożytnym stylu, możemy zdecydować się na kąpiel inspirowaną tym, jak o swoje samopoczucie dbała Kleopatra. Kąpiel mleczna pozwoli nam nie tylko szczególnie się odprężyć, ale także zadbać o cudownie gładką skórę. Do jej przygotowania będziemy potrzebować litr, najlepiej tłustego, mleka oraz 250 gramów miodu, oleju kokosowego lub oliwy z oliwek.

Pamiętaj, żeby woda nie była za gorąca, najlepsza będzie temperatura około 37 do 39 stopni. Wlej do niej mleko wymieszane z miodem lub olejem. Taka kąpiel powinna potrwać około 20-25 minut. Po niej pozwól wyschnąć sobie naturalnie, aby twoja skóra mogła wchłonąć wszystkie substancje z mlecznej mieszanki.

Pielęgnacja

Podczas leżenia w wannie, możemy korzystać z nowocześniejszych rozwiązań i urządzić domowe SPA dla naszej twarzy. W tym celu przygotujmy nasze ulubione maseczki. Możemy je zrobić samodzielnie, ale mogą być też kupne. Po zmyciu lub zdjęciu maseczki pamiętajmy, żeby odpowiednio nawilżyć twarz. Nie zapominajmy też o naszych dłoniach. Wmasujmy w paznokcie, zarówno u rąk, jak i u nóg olejek, który nada im blasku i odżywi je.

Zastanawiając się nad tym, jak zorganizować domowe SPA, nie możemy oczywiście pominąć masaży. Niestety, jeśli któryś z naszych domowników nie jest akurat masażystą, nasze możliwości w tym zakresie są ograniczone. Możemy jednak śmiało skorzystać z rozwiązań takich jak piłeczka do masażu stóp albo samodzielnie zafundować sobie masaż skroni olejkiem eterycznym.