Spektrum autyzmu jest zaburzeniem o nie do końca poznanych przez naukę przyczynach. Istnieje jednak wiele metod terapii, które wspierają osoby autystyczne w zmniejszaniu jego natężenia. Specjaliści z Pracowni Terapii i Rozwoju Playtime w Warszawie zajmują się diagnozowaniem autyzmu i prowadzeniem różnorodnych zajęć terapeutycznych dla dzieci. Podstawową zasadą ich pracy jest obiektywizm i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Na czym polega terapia dzieci z autyzmem?

Obiektywna diagnoza spektrum autyzmu

Spektrum autyzmu jest zaburzeniem objawiającym się w różnym stopniu nasilenia. Aby postawić wiarygodną diagnozę, eksperci muszą korzystać ze zdobyczy medycyny i technologii oraz rozległej wiedzy. Terapeuci z Pracowni Terapii i Rozwoju Playtime wykorzystują narzędzie ADOS-2, czyli wielowymiarowy test psychologiczny. W przypadku dzieci badanie odbywa się poprzez zabawę z psychologiem oceniającym zdolność pacjenta do nawiązywania interakcji z drugą osobą, radzenia sobie w trudnych sytuacjach i komunikowania się.

Test nadaje się do pracy z dziećmi już od 12 miesiąca życia. Na jego podstawie specjalista z pracowni Playtime przygotowuje szczegółowe raporty, w których opisuje nasilenie konkretnych cech spektrum autyzmu. Wystandaryzowana forma badania pozwala na uzyskanie obiektywnego wyniku. Eksperci Playtime współpracują z psychiatrą, który odpowiada za ostateczne postawienie diagnozy. Lekarz stwierdza autyzm na podstawie testów przeprowadzonych w przyjaznych dzieciom warunkach. Wyniki badań pomagają w ustaleniu odpowiedniej formy terapii dla dziecka z autyzmem.

Indywidualne podejście do terapii dziecka z autyzmem

Ze względu na specyfikę tego zaburzenia, nie istnieje jeden uniwersalny program terapii dla dzieci ze spektrum autyzmu. W zależności od nasilenia cech autystycznych terapeuci z ośrodka Playtime indywidualnie dobierają metody wspierania pacjenta w interakcjach społecznych i osiąganiu samodzielności. Spersonalizowany plan terapii dziecka z autyzmem jest tworzony w oparciu o mocne strony pacjenta i jego zainteresowania. Dzięki temu łatwiej jest nakierować naturalną motywację dziecka. Terapeuta bierze też pod uwagę słabe strony, wymagające pracy.

Dzieci w spektrum autyzmu odbierają bodźce w różny sposób – mogą być nadwrażliwe na dźwięki lub światło. Eksperci Playtime poświęcają dużo czasu na obserwację pacjenta, co pozwala im na dostosowanie środowiska terapii do jego potrzeb. Profesjonalizm, doświadczenie i wiedza terapeutów sprawiają, że pracownia Playtime jest miejscem pełnym zrozumienia i chęci pomocy dzieciom autystycznym.