Baking to metoda makijażu pierwotnie stosowana przez drag queens. Spopularyzowały ją dopiero trendsetterki, wizażyści i gwiazdy, dzielące się efektami na mediach społecznościowych. Makijaż typu baking jest szczególnie polecany osobom z cerą tłustą i mieszaną. Puder do bakingu można też jednak stosować w przypadku innego typu cery. W ten sposób ma się zapewnione matowe wykończenie przy wykonturowanej twarzy na wiele godzin. Podpowiadamy, jakie kosmetyki wybrać i na czym polega cała technika.

Jakie są cechy dobrego pudru do bakingu?

Dobry puder do bakingu powinien wyróżniać się adekwatną do działania i wielkości opakowania ceną. Innymi ważnymi kryteriami są:


  • Efekt wykończenia. Powinno być lekkie i matowe, a przy tym naturalne.
  • Stopień utrwalenia makijażu. Im dłuższy czas trzymania się make-upu, tym lepiej.
  • Odcień. Kosmetyk powinien być uniwersalny i dopasowywać się do każdego typu cery lub występować w różnych paletach kolorystycznych, umożliwiających wybór odpowiedniego odcienia.
  • Konsystencja. Musi umożliwiać wygodne rozprowadzanie po skórze. Dobrą opcją będzie zmielony i transparentny kosmetyk.

Dodatkowo dobry puder do konturowania twarzy to taki, który nie tylko maskuje drobne niedoskonałości np. zmarszczki, ale też nie zapycha porów i nie wywołuje zmian skórnych oraz reakcji alergicznych. Szeroki wybór produktów różnych marek na każdą kieszeń oferują sklepy z artykułami kosmetycznymi.

Jak się wykonuje baking twarzy?

Do wykonania bakingu twarzy potrzebny jest puder o właściwościach matujących, gąbeczka oraz pędzel do aplikacji kosmetyku. Przedtem wykonuje się zwykłe czynności, takie jak nałożenie bazy i podkładu oraz ewentualny makijaż oczu i rzęs. 


Technika bakingu polega na użyciu lekko wilgotnej gąbeczki do pudrowania. Nakładany na gąbeczkę puder w niewielkich ilościach aplikuje się na skórę tzw. techniką stemplowania. Następnie konturuje się twarz, pamiętając o zasadzie kontrastów. Oznacza ona, że ciemne odcienie maskują, a jasne podkreślają. W związku z tym większą ilość kosmetyku wizażyści zwykle nakładają na strefy pod łukami brwiowymi, na kościach policzkowych i czubku nosa. Dzięki temu rysy brwi będą podkreślone, oczy optycznie otwarte a twarz smukła i rozświetlona. 


Na koniec ewentualny nadmiar kosmetyku można usunąć pędzlem lub odcisnąć na chusteczce. Chociaż konturowanie twarzy można wykonać samodzielnie za pomocą internetowych poradników, warto przedtem odwiedzić gabinet kosmetyczny. Profesjonalista dobierze indywidualnie kosmetyki i pokaże, jak ich używać, aby efekty były spektakularne. 


Zalety makijażu typu baking


Konturowanie twarzy pudrem do bakingu zabezpiecza i utrwala makijaż na wiele godzin. Podkład i korektor będą się utrzymywać w nieskazitelnym stanie przez cały dzień. W ten sposób uniknie się niepożądanego zbierania się wokół oczu korektora oraz ścierania się i „rolowania” podkładu. Makijaż tego rodzaju pozostawia skórę gładką i idealną niczym po retuszu w popularnym programie graficznym. 


Rozszerzone pory czy zmarszczki będą zamaskowane, a kości policzkowe ostro zarysowane i rozświetlone. Jest przy tym idealnym rozwiązaniem na sesje fotograficzne. W łagodniejszej wersji sprawdzi się na co dzień. Technika ta nadaje się zarówno dla osób z cerą tłustą, jak i normalną, ale i suchą. W przypadku tej ostatniej należy tylko uważać, by puder do bakingu nie podkreślił zbytnio suchości skóry. Aby temu zaradzić, najlepiej użyć najpierw nawilżającego kremu jako bazy pod makijaż