Jak wykonuje się alergiczne testy skórne u dzieci?

Materiał partnera
2020-01-09

Wysypki na ciele dziecka, kaszel, duszności, łzawienie oczu, zaczerwienienia, a także problemy z oddychaniem oraz uporczywym świądem mogą świadczyć o alergiach skórnych, które są u naszych pociech bardzo często diagnozowane. Aby jednak potwierdzić, czy mamy do czynienia z alergią warto zgłosić się do pediatry, a także alergologa. Warto również skorzystać z wiedzy lekarzy o szerokiej wiedzy pulmonologicznej.

Podejrzenie alergii u dziecka – objawy

Alergie są diagnozowane dzisiaj nawet u najmłodszych dzieci, które nie są w stanie same określić to, jakie dolegliwości u nich zachodzą. Zwrócić należy zatem uwagę na szereg objawów ze strony układu pokarmowego, układu oddechowego, a także na zmiany występujące na skórze. Alergia może wiązać się z częstymi wzdęciami, bólami brzucha, brakiem apetytu, z zaparciami i biegunkami, z kaszlem, katarem, czy ze świszczącym oddechem. Również częste infekcje mogą wskazywać na alergię, zwłaszcza w przypadku nawracających zapaleń płuc, uszu, czy migdałków oskrzeli. Ze strony skóry najczęściej spotkać się można z objawami takimi, jak: swędzenie, szorstkość, stany zapalne w zgięciach łokci i kolan oraz za uszami, opuchlizna powiek, powracająca ciemieniucha. Rodzic przy tym powinien pamiętać, że dziecko z alergią często jest rozdrażnione, płaczliwe, a także może gorączkować.

Gdzie zgłosić się przy podejrzeniu alergii u dziecka?

Alergia u dziecka wstępnie może być zdiagnozowana przez lekarza pediatrę. Warto jednak udać się do dermatologa, czy alergologa, a także do pulmonologa. Najlepiej wybierać prywatne gabinety specjalistów, którzy zajmują się zatem zarówno pulmonologią i alergologią, a także pediatrią. Dlaczego takie wyjście jest najbardziej rekomendowane? Przede wszystkim pozwala na błyskawiczne postawienie diagnozy i wykluczenie poważniejszych schorzeń dziecka. W przypadku specjalistycznych klinik, czy państwowych poradni czas oczekiwania na wizytę i odpowiednie badania laboratoryjne itp. może łącznie trwać nawet więcej niż 14 dni. Dla mniejszych dzieci jest to zbyt długi czas oczekiwania, który warto uniknąć. Prywatne konsultacje wraz z testami alergicznymi, a następnie bardzo skutecznym leczeniem, które przynosi natychmiastową ulgę, zagwarantować może zatem m.in. dr n. med. Robert Piotrowski z Warszawy.

Na czym polega test alergiczny?

Testy alergiczne mogą być wykonywane w metodzie punktowej oraz płatkowej (naskórnej). To wtedy na przedramię lub plecy nanosi się po kolei kropelki różnych zawiesin zawierających substancje uczulające z zestawu przesiewowego, w skład którego wchodzą alergeny m.in. drzew wczesnopylących, czy chwastów. Jednorazowo kontroluje się przy tym około 10-20 alergenów, a wyniki są podawane rodzicom dziecka od razu po zakończeniu badania. Uzyskiwany bowiem jest tzw. wynik STP, za który uznaje się średnicę rumienia i bąbla np. pokrzywkowego podane w milimetrach i w skali pięciopunktowej, od 0 do 4 plusów.